Przypadek choroby szalonych krów potwierdzony w Polsce. „Forma atypowa”

Redakcja
04.02.2019 22:13
Przypadek choroby szalonych krów potwierdzony w Polsce. „Forma atypowa”
fot. Shutterstock

Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził przypadek BSE (tzw. choroby szalonych krów) u krowy w Polsce. Jak podkreślił jednak dyrektor Instytutu prof. Krzysztof Niemczuk, to forma atypowa, która zdarza się u starszych krów w wielu krajach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Profesor Niemczuk zaznaczył,  że potwierdzenie przypadku BSE u krowy w Polsce nie wpływa na możliwość eksportu polskiej wołowiny.

- Zgodnie z prawodawstwem Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt BSE w formie atypowej, takiej jak stwierdzono w Polsce, nie ma wpływu na status Polski, jako kraju o znikomym ryzyku występowania BSE – poinformował prof. Krzysztof Niemczuk.

Zobacz także

W poniedziałek Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt podała w komunikacie, że otrzymała od Głównego Lekarza Weterynarii  w Polsce informację o wykryciu na Dolnym Śląsku przypadku nietypowej gąbczastej encefalopatii bydła (nietypowej BSE).

Według komunikatu organizacji podejrzenie nietypowej BSE (bez wystąpienia objawów klinicznych) u krowy z hodowli w Mirsku w powiecie lwóweckim wystąpiło 24 stycznia, a 31 stycznia potwierdzono je laboratoryjnie. Zakażona krowa została zabita i zutylizowana.

Zobacz także

Profesor Krzysztof Niemczuk wyjaśnił, że takie sytuacje zdarzają się „raz na jakiś czas” u starszych krów i „nie są niczym nowym w państwach, które mają status znikomego ryzyka wystąpienia BSE”. Atypowe BSE stwierdzono ostatnio w Kanadzie, Brazylii czy też w Irlandii.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia Zwierząt również zaznaczyła, że „fakt ten nie ma żadnego wpływu na oficjalną ocenę zagrożenia BSE w Polsce”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ