Zamknij

MON zaprezentowało drugi mały samolot dla VIP-ów [FOTO]

Redakcja
29.07.2017 12:02
MON zaprezentowało drugi mały samolot dla VIP-ów [FOTO]
fot. screen/Twitter/Bartosz Kownacki

Na lotnisku w Bydgoszczy wylądował Kazimierz Puławski. Taką nazwę nosi drugi amerykańskiej produkcji samolot dla ViPów Gulfstream 550. Od miesiąca w Polsce jest już pierwsza maszyna tego typu - nosi nazwę Książę Józef Poniatowski.

Nowe maszyny dla najważniejszych osób w państwie to jedne z najdroższych małych samolotów odrzutowych. Gulfstream 550 w wersji podstawowej kosztuje około 40 milionów dolarów. Polscy politycy będą w nim w stanie dolecieć bez lądowania niemal w każde miejsce na świecie. Zasięg to 12 tysięcy kilometrów.

Zobacz także

W czasie długich trans atlantyckich lotów lata na wysokości nawet 15 tysięcy metrów, bo jest to wysokość ekonomiczna. Może wylądować niemal w każdych warunkach. Ma też specjalną kamerę na dziobie. Polska wersja pomieści 16 osób. Wykładzina została dobrana w kolorach szarości, tapicerka jest w kolorze określanym jako "ciepły budyń". Załogę będą stanowić piloci wojskowi, a to oznacza, że maszyna może latać w rejony konfliktów.

Tego typu samolotami latają miedzy innymi politycy i monarchowie takich państw jak Arabia Saudyjska, Kuwejt, Maroko, USA, Szwecja czy Włochy.

Od czasu katastrofy smoleńskiej czyli 10 kwietnia 2010 roku Polska nie miała samolotu dla najważniejszych osób państwie. Maszyny były czarterowane od LOT-u.

RadioZET.pl/mdi/DG