Zamknij

Temat antykoncepcji zniknął z podręczników szkolnych. ''Zmiana w programie''

24.09.2020 16:06
Edukacja seksualna
fot. Shutterstock

Edukacja seksualna. W podręcznikach szkolnych do biologii dla klas VII szkoły podstawowej (nowa edycja) wydawnictwa Nowa Era znikną temat o antykoncepcji. Sprawę skomentowali nauczyciele.

Do redakcji portalu wyborcza.pl napisał nauczyciel biologii jednej z warszawskich szkół podstawowych. Poinformował on, że na początku roku szkolnego, gdy opracowywał wymagania edukacyjne dla uczniów na poszczególne oceny, zauważył, że w podręczniku zniknął temat o antykoncepcji.

Edukacja seksualna. W podręczniku zniknął temat o antykoncepcji

"Na początku września do szkoły dotarła nowa edycja <<Pulsu Życia>> wydawnictwa Nowa Era. Książkę dla VII klasy kartkuję kilka razy w przód i tył i nie mogę uwierzyć. Zniknął z niej temat antykoncepcji" - cytuje słowa nauczyciela biologii portal wyborcza.pl.

Zobacz także

Jak informuje serwis, w podręczniku, który jeszcze obowiązywał przed wakacjami (wydanie z 2017 roku), był temat o antykoncepcji. Znajdował on się w dziale "Higiena i choroby układu rozrodczego" i omawiał takie zagadnienia, jak: metody zapobiegania ciąży — naturalne oraz chemiczne, ich wady oraz zalety. "To szaleństwo, czy w następnej edycji zalecana będzie modlitwa o seksualną wstrzemięźliwość?" - cytuje komentarz jednego z nauczycieli serwis wyborcza.pl.

Wyjaśnienia wydawnictwa

W tej sprawie portal skontaktował się z wydawnictwem. "Zakres tematyczny podręcznika musi być zgodny z jej zakresem, co jest wymogiem, aby publikacja znalazła się w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego" – wyjaśnia Agnieszka Mallek, dyrektor ds. komunikacji marketingowej i PR w Nowej Erze.

Zobacz także

Natomiast Joanna Gajęcka, dyrektorka szkoły podstawowej nr 2 w Krakowie stwierdziła w rozmowie z portalem "Wyborczej", że "nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, żeby treści zawarte w podręczniku wykraczały poza podstawę programową". Tematu antykoncepcji nie ma w podstawie programowej z biologii, jest jednak ona obecna w wychowaniu do życia w rodzinie. Zgodnie z jej założeniami uczeń powinien "definiować pojęcie antykoncepcji i wymieniać jej rodzaje. Dokonać oceny poszczególnych środków antykoncepcyjnych w aspekcie medycznym, psychologicznym, ekologicznym ekonomicznym, społecznym i moralnym" - wskazuje serwis wyborcza.pl. Jednak te lekcje nie są obowiązkowe.

Cały reportaż można przeczytać na stronie internetowej "Gazety Wyborczej". 

RadioZET.pl/wyborcza.pl