Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła artykuł 8 Konwencji Praw Człowieka

Redakcja
20.09.2018 11:06
Trybunał w Strasburgu: Polska naruszyła artykuł 8 Konwencji Praw Człowieka
fot. Stanisław Kowalczuk/East News Polska

W sprawie Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej przeciw Polsce, dotyczącej ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, naruszono artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dotyczącym prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - ogłosił w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka. Jak także orzeczono, Polska ma zapłacić każdej ze skarżących po 16 tysięcy euro.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Trybunał orzekł, że Polska ma zapłacić każdej ze skarżących 16 tysięcy euro odszkodowania.

Zobacz także

Wyrok został wydany w związku ze skargą rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, które sprzeciwiały się ekshumacji swoich bliskich. Solska i Rybicka, których mężowie zginęli w tej katastrofie, skargę w tej sprawie do Trybunału w Strasburgu złożyły w kwietniu 2017 r.

Zobacz także

Jak podał ETPCz, skarżący "sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i domagali się nakazu sądowego, bezskutecznie". "Prokurator odmówił przyjęcia zażaleń, uznając je za niedopuszczalne" - czytamy w wyroku.

"Sądy cywilne odrzuciły wniosek o wydanie nakazu sądowego, stwierdzając, że prokurator miał obowiązek zgodnie z prawem krajowym nakazać przeprowadzenie sekcji zwłok w każdym przypadku podejrzanej śmierci, a jeśli zwłoki zostały już pochowane, nakazanie ekshumacji" - napisał Trybunał.

Zobacz także

Jak podawała wcześniej reprezentująca skarżące Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Solska i Rybicka podniosły w skardze, że "zarządzenie ekshumacji wbrew ich woli oraz pozbawienie ich skutecznych środków odwoławczych od postanowienia prokuratora w tej sprawie naruszają m.in. ich prawo do prywatności i życia rodzinnego gwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka"

RadioZET/PAP