Zamknij

Hirek Wrona też odchodzi z Trójki. Dziennikarz wydał oświadczenie

17.05.2020 15:35
Hirek Wrona
fot. Mariusz Grzelak/Reporter

Hirek Wrona jest kolejnym po Marku Niedźwieckim dziennikarzem, który kończy współpracę z radiową Trójką. Prezenter ogłosił swoją decyzję za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyraził jednocześnie nadzieję, że będzie miał jeszcze okazję pożegnać się ze słuchaczami.

Znany dziennikarz i prezenter muzyczny ogłosił swoją decyzję o odejściu w mediach społecznościowych. Wydał oświadczenie, które - jak zapewnia - będzie jego jedyną publiczną wypowiedzą w tej sprawie. 

Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. Napisałem w tej sprawie do Dyrektora Programu III. Być może spotkamy się jeszcze we wtorek i w środę. Taki był plan. Jednak nie mam tej pewności

- napisał. "Trójka byłą dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Nie będę kalał własnego gniazda. Myśliwiecka 3/5/7 była i będzie dla mnie zawsze symbolem znakomitego dziennikarstwa i miejscem gdzie spotkałem wielu cudownych Ludzi, których połączyła pasja dzielenia się kulturą i wiedzą o niej. Pozdrawiam Państwa!" - zakończył. Żeby zrozumieć motywy jego decyzji, cofnijmy się w czasie o dwa dni. 

Kazik Staszewski i piosenka o Jarosławie Kaczyńskim

Afera wybuchła w piątek, gdy notowanie Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia wygrał nowy utwór Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój". Nawiązuje on do wizyty 10 kwietnia br. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa. Kazik w swym utworze ostro krytykuję przywódcę partii rządzącej, wytykając mu wyższość wobec innych i brak empatii. 

Zobacz także

Ranking został jednak unieważniony, a informacje dot. kolejności na liście oraz zwycięskiej piosenki zostały usunięte ze strony internetowej rozgłośni. Dyrektor i redaktor naczelny "Trójki" Tomasz Kowalczewski wydał oświadczenie, w którym podał przyczyny unieważnienia głosowania. Jego zdaniem "został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy". W ten sam sposób tłumaczyła się prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. 

Kierownictwa Trójki i PR zapewnia, że unieważnienie rankingu nie ma nic wspólnego z cenzurą. Innego zdania są polscy artyści, m.in. Krzysztof Zalewski, Organek, Dawid Podsiadło czy Artur Rojek. Niektórzy kończą współpracę z Trójką, inni nie chcą, aby ich utwory wybrzmiewały na antenie.

Marek Niedźwiecki odchodzi z Trójki

W sobotę swoje odejście ze stacji ogłosił prowadzący listę przebojów i pracujący tam (z przerwami) od 1982 roku Marek Niedźwiecki,. To on był prowadzącym piątkowego notowania, w którym wygrał nowy singiel Kazika. Jako pierwszy o rezygnacji Niedźwieckiego poinformował kompozytor Zbigniew Preisner.

Sam Niedźwiecki również wydał w tej sprawie oświadczenie. "W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia" - poinformował napisał dziennikarz. 

Marcin Kydryński również odchodzi

To nie wszystko. Kolejnym dziennikarzem, który kończy swą współpracę z Trójką jest Marcin Kydryński. Autor słynnej "Sjesty" również poinformował o swojej decyzji na Facebooku:

"Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować.
W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa" - napisał. 

RadioZET.pl/Facebook/PAP