Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ksiądz Stryczek złożył rezygnację. Nie jest już szefem Szlachetnej Paczki

21.09.2018 16:21
xxx wiadomosci

Ksiądz Jacek Stryczek zrezygnował z szefowania Stowarzyszeniu "Wiosna", które odpowiada za coroczną akcję charytatywną Szlachetna Paczka. To rezultat publikacji portalu Onet, który opisał przypadki mobbingu i zastraszania współpracowników przez księdza.

Ksiądz Jacek Stryczek zrezygnował z szefowania Szlachetnej Paczce fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Krótkie oświadczenie w tej sprawie ks. Stryczek opublikował na Facebooku.

"Szlachetna Paczka jest najważniejsza. Tworzyłem ją przez lata razem z Wami. Chciałbym, aby mogła się dalej rozwijać. Trwa kryzys. Jestem odpowiedzialnym liderem i uważam, że nie moja osoba, ale Paczka jest najważniejsza. W związku z tym, w dniu dzisiejszym składam rezygnację z funkcji Prezesa Zarządu Stowarzyszenia WIOSNA" - napisał.

Jednocześnie ks. Stryczek po raz kolejny zaprzeczył ustaleniom dziennikarzy Onetu. "Równocześnie nie zgadzam się ze stawianymi mi zarzutami, a sam tekst uważam za jednostronny" - dodał.

- 3 października odbędzie się Walne Zgromadzenie stowarzyszenia Wiosna. Jego celem będzie przyjęcie decyzji ks. Stryczka i powołanie nowego prezesa zarządu stowarzyszenia Wiosna –- poinformowała w piątek menedżerka działu mediów i PR stowarzyszenia Paula Wolecka.

W czwartek Onet zamieścił artykuł, w którym przywołuje skargi osób, które miały być ofiarami mobbingu w Wiośnie. Portal pisze także o "terapeutce od Stryczka", która leczy pracowników krakowskiego stowarzyszenia Wiosna.

Z dalszej części artykułu dowiadujemy się, że w ciągu kolejnych kilku miesięcy o swojej pracy w Wiośnie opowiedziało dziennikarzowi Onetu, także na miejscu – w redakcji, 21 osób. Zgodnie z relacjami dziennikarza byli i obecni pracownicy "boją się prezesa, często płaczą, mają zaniżoną samoocenę".

Ksiądz w opublikowanym w czwartek na Facebooku nagraniu twierdził, że Onet od miesięcy "szukał na niego haków". Przyznał, że jest wymagającym szefem, ale jak mówi - jest mu przykro, że ktoś utożsamia go ze swoim nieszczęściem czy problemem.

Krakowska kuria w czwartkowym oświadczeniu napisała, że zarzuty pod adresem ks. Jacka Stryczka i stowarzyszenia Wiosna, którego ksiądz jest prezesem, zawarte w reportażu opublikowanym w portalu Onet, są bardzo poważne.

"Chociaż stowarzyszenie Wiosna nie jest stowarzyszeniem kościelnym, to jednak ks. Jacek Stryczek, jako ksiądz Archidiecezji Krakowskiej, podlega władzy kościelnej i dlatego przełożeni ks. Stryczka traktują te zarzuty z należytą powagą" -– czytamy.

Kanclerz kurii ks. Tomasz Szopa podkreślił także, że ks. Stryczek został poproszony o szczegółowe pisemne odniesienie się do oskarżeń.

Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie przypadków mobbingu w stowarzyszeniu "Wiosna" - dowiedział się reporter Radia ZET Przemysław Taranek.

RadioZET.pl/PAP/PT/PTD

Oceń