Zamknij

Groźny wirus AH1N1 w Tarnowie. Zarażonych już 5 osób!

Redakcja
12.01.2019 17:16
Groźny wirus AH1N1 w Tarnowie. Zarażonych już 5 osób!
fot. Shutterstock

Pięcioro pacjentów szpitala św. Łukasza w Tarnowie trafiło do izolatki po tym, jak wykryto u nich wirusa AH1N1 – informują lokalne media. W szpitalu częściowo ograniczono możliwość odwiedzin bliskich. Wirus nadal może się rozprzestrzeniać.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wszystkie z pięciu zarażonych osób, to starsi ludzie, którzy do szpitala trafili z objawami zapalenia płuc – informuje Gazeta Krakowska. Dopiero podczas specjalistycznych badań wykryto u nich groźnego wirusa grypy AH1N1.

- Niewykluczone, że z tym wirusem trafiła do szpitala jedna osoba i od niej zaraziły się cztery inne, osłabione chorobą, które miały zmniejszoną odporność – powiedział w rozmowie z krakowskim dziennikiem Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala w Tarnowie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Mógł stracić życie z powodu grypy. Teraz zachęca do szczepień

Jak informuje tarnowski portal Głos 24, u chorych wykryto jedną z odmian wirusa, której nie można nazwać wprost świńską grypą. Szpital podaje z kolei, że stan pacjentów poprawia się.

Mimo to w placówce wprowadzono częściowy zakaz odwiedzin. Na oddział nie mogą wchodzić dzieci, dorośli tylko pojedynczo i tylko po uprzednim zgłoszeniu.  Z kolei każda osoba, która trafi do szpitala z objawami grypy, ma być od razu kierowana na oddział zakaźny.

- Poinformowaliśmy już Narodowy Fundusz Zdrowia, inne szpitale w okolicy oraz pogotowie, że w razie wzrostu liczby zachorowań na AH1N1 możemy na jakiś czas wstrzymać przyjmowanie nowych chorych na nasze oddziały – cytuje rzecznika szpitala Gazeta Krakowska.  

Lekarze przypominają, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie jest szczepienie. Należy też pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Krakowska/Głos24.pl/JŚ