Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Mieszkańcy Pomorza wykopali warty kilkaset tysięcy złotych skarb. Konserwator żąda kar

13.04.2018 14:31
xxx wiadomosci

Mieszkańcy Miastka na Pomorzu wykopali warty kilkaset tysięcy złotych skarb. Znaleźli pod ziemią około 200 przedmiotów pochodzących z epoki brązu. Konserwator zabytków domaga się wysokich kar grzywny oraz wyroku w zawieszeniu.

Skarb klejnoty fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)

Zapaleni poszukiwacze skarbów z Pomorza wykopali drogocenne przedmioty. Zrobili to nielegalnie i gdy sprawa wyszła na jaw, postanowili dobrowolnie poddać się karze. — Oskarżeni chcą skorzystać z możliwości dobrowolnego poddania się karze. Piotr K. oraz Krystian P. mają zarzuty przywłaszczenia rzeczy znalezionej z nieumyślnym uszkodzeniem poprzez nieprofesjonalne wydobycie i próbę oczyszczenia niektórych elementów, a Krzysztof S. — paserstwa, przyjęcia części znaleziska wartości stu tysięcy złotych — mówi prokurator rejonowy w Miastku Michał Krzemianowski w rozmowie z Radiem Gdańsk.

Poszukiwanie skarbów zakazane

Krystyna Mazurkiewicz-Palacz, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Słupsku, twierdzi, że poszukiwacze skarbów swoją działalnością trwale zniszczyli kontekst zabytku. — Nigdy się nie dowiemy do końca, jak był składowany, w jakiej formie. Wiemy, że pozostały tam resztki tkanin, skór. Gdyby był cały, jednolity zabytek, w momencie odkrycia przebadany przez archeologów, wiedzielibyśmy dużo więcej — czytamy.

Skarby z Pomorza

Oskarżycielem posiłkowym w sprawie jest Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Domagają się od poszukiwaczy skarbów 10 tys. złotych grzywny i wyroków w zawieszeniu od roku do dwóch lat. Biegli stwierdzili, że znalezisko warte jest od 600 do 800 tys. złotych.

RadioZET.pl/RadioGdansk.pl/strz

Oceń
Tagi