Zamknij

Józef Żurek nie żyje. Był najstarszym Polakiem

Redakcja
20.03.2018 18:06
Józef Żurek nie żyje. Był najstarszym Polakiem
fot. OSP Toporzysko

W wieku 108 lat zmarł pan Józef Żurek. Pochodzący z Czarnowa w województwie kujawsko-pomorskim senior uznawany był za najstarszego żyjącego Polaka.

Józef  Żurek był jednym z założycieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnowie. – To dla nas bardzo smutna wiadomość. Co jakiś czas spotykaliśmy się z Józefem Żurkiem. Pomimo swojego wieku był w imponującej formie umysłowej, z wielkim zapałem opowiadał o początkach jednostki jak i o innych przeżyciach ze swojego długiego życia. Dzięki jego opowieściom udało nam się dowiedzieć wielu szczegółów z dziejów naszej jednostki – mówi wiceprezes i jednocześnie naczelnik OSP w Toporzysku Mirosław Buliński.

Miał 108 lat

108-latek miał bardzo bogatą przeszłość. Brał udział w m.in. w bitwie nad Bzurą, gdzie wzięto go do niewoli. Następnie znalazł się w obozie jenieckim i wywieziono go na przymusowe roboty do Niemiec. Udało mu się wrócić pierwszym transportem do Polski w 1946 roku. Wraz z żoną zamieszkał w Czarnowie.

 Najstarszy Polak

W rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” pan Leszek zdradził przepis na długowieczność. – Przede wszystkim nigdy w życiu się nie objadałem. Bardzo lubiłem zupy, niezbyt wiele jadłem mięsa. Zawsze starałem się szanować ludzi i żyć z nimi w zgodzie – mówił w ostatnim swoim wywiadzie.

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/strz