Zamknij

Nowe barwy flagi Polski. Już nie będzie biało-czerwona?

Dominik Gołdyn
01.04.2019 09:58
Flaga Polski
fot. Damian KLAMKA/East News

Nowe barwy flagi Polski? Ministerstwo Kultury chce ustalić karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni w polskiej symbolice państwowej tj. na fladze narodowej i tarczy herbowej orła – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita” i przypomina, że resort pracuje nad ustawą o symbolach państwowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Dziennik przypomina, że konstytucja określa, że „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”, jednak nie jest zdefiniowane, o jaki odcień czerwieni chodzi. „Rz” pisze, że to jednak może się zmienić, ponieważ Ministerstwo Kultury chce ustalić karmazyn jako oficjalny odcień czerwieni na fladze i tarczy herbowej orła.

Nowe barwy flagi Polski?

Poniedziałkowa „Rzeczpospolita” pisze, że resort pracuje nad ustawą o symbolach państwowych, która ma zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 1980 roku. W ub. roku szukano wykonawcy załączników graficznych przedstawiających symbole państwowe. Z treści zapytania ofertowego wynika, że ministerstwo m.in. wymagało od wykonawcy opracowania specyfikacji barw w najpopularniejszych systemach standaryzacji kolorów.

„W zapytaniu obok słowa czerwień w nawiasie umieszczono karmazyn” – podaje „Rz”.

Zobacz także

Według dziennika projekt ustawy o symbolach państwowych ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale 2019 roku.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP