Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Niepełnosprawny student napadnięty i okradziony w Poznaniu

03.12.2018 18:35

Marek Suwezda, niepełnosprawny student Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, został napadnięty i okradziony w mieszkaniu. Łupem złodziei padły laptopy ze specjalnym oprogramowaniem dla niedowidzących. Trwają poszukiwania cennego sprzętu.

Poznań. Napadnięto i okradziono niepełnosprawnego studenta Marka Suwezdę fot. Życie Uniwersyteckie UAM/Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podała "Gazeta Wyborcza", do napadu doszło w nocy z 17 na 18 listopada w mieszkaniu, które niepełnosprawny student wynajmuje od miasta przy ul. Nadolnik.

"Skradziono mu między innymi laptopa HP 250 G1 lub G2. Bulwersujący jest fakt, że sprawcy podnieśli rękę na osobę niewidomą i poruszającą się na wózku inwalidzkim, w dodatku chorą na raka i trakcie przyjmowania chemii. Strach pomyśleć do czego będą zdolni następnym razem" - relacjonował na Facebooku Wojciech Bogacz, przyjaciel Marka. 

W notatce, którą niepełnosprawny student sporządził tuż po napadzie, wynika, że w nocy niespodzianie do jego mieszkania weszło dwóch młodych mężczyzn. Zagrozili Markowi, że zrobią mu większa krzywdę, jeśli będzie stawiał opór. Łupem złodziei pady dwa laptopy, dzięki którym student komunikuje się ze światem. 

"Marek już wcześniej został okradziony w autobusie, przecięto mu kieszeń i ukradziono portfel z dokumentami. Mimo złożenia obszernych zeznań na komisariacie i monitoringu nie ujęto sprawcy. Nawet nie przyszło z Policji zawiadomienie o umorzeniu sprawy. Mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej" - dodał Wojciech Bogacz.

Przyjaciele niepełnosprawnego studenta proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą wiedzieć gdzie znajdują się skradzione laptopy z kosztowym oprogramowaniem dla osób niedowidzących. 

"Zwracamy się do Was o pomoc, jeśli na portalach sprzedażowych zobaczycie Państwo wyżej wymieniony laptop z naklejonymi trójkącikami na klawiaturze oraz z serduszkiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, prosimy o kontakt policją" - zaapelowało "Życie Uniwersyteckie UAM" na Facebooku.

Ponadto Fundacja Nowy Uniwersytet, która prowadzi zbiórkę na nowy wózek dla Marka, poszerzyła swoją akcję o pomoc w zakupie dla niego nowego laptopa.

"Wyborcza" przypomniała, że Marek w dzieciństwie przeżył wypadek samochodowy. Od tego momentu ma spore problemy ze wzrokiem oraz porusza się na wózku inwalidzkim. Niepełnosprawność nie przeszkodziła mu w ukończeniu studiów na poznańskim uniwersytecie. Pracuje jako nauczyciel oraz prowadzi zajęcia z seniorami.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PTD

Oceń