Zamknij

Pogoda w piątek. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne

Redakcja
18.01.2019 07:09
Pogoda w piątek. Możliwe zawieje i zamiecie śnieżne
fot. Shutterstock

Nad Europą dominują niże. Polska jest w zasięgu dwóch ośrodków niżowych: znad północno-zachodniej Rosji i znad Bałtyku. Z zachodu na wschód przemieszcza się chłodny front, za którym napływa arktyczne morskie powietrze.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W piątek zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Miejscami przelotne opady śniegu, na wybrzeżu także deszczu ze śniegiem. Na Suwalszczyźnie, Mazurach, Kujawach, Pomorzu Wschodnim oraz w Karpatach prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej do 5 cm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 0°C do 2°C, na terenach podgórskich od -3°C do -1°C. Wiatr przeważnie umiarkowany, tylko na wybrzeżu dość silny, na wschodzie w porywach do 65 km/h, wysoko w górach do 80 km/h, północno-zachodni i zachodni. Miejscami wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne. Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 997 hPa i będzie rosło.

pogo

Od rana w piątek IMGW ostrzega przed oblodzeniem w północno-zachodniej części kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim.

Zobacz także

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami, głównie na północy i południu, przelotne opady śniegu. Temperatura minimalna od -7°C na wschodzie i południu do -2°C na zachodzie i 0°C na wybrzeżu; na terenach podgórskich od -10°C do -8°C, na Podhalu w trakcie rozpogodzeń spadek temperatury do -15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich.

RadioZET.pl/PAP/JŚ