Jestem za tym, by uchodźcy nie przyjeżdżali do Polski. Fala komentarzy po wypowiedzi Schetyny

Redakcja
10.05.2017 09:51
Jestem za tym, by uchodźcy nie przyjeżdżali do Polski. Fala komentarzy po wypowiedzi Schetyny
fot. PAP

- Platforma nie jest za przyjmowaniem uchodźców - powiedział we wtorek w rozmowie z TVP Info Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO dopytywany o szczegóły potwierdził, że jest to oficjalne stanowisko partii. 

- Jestem za tym, by uchodźcy nie przyjeżdżali do Polski - mówił na antenie TVP Info Grzegorz Schetyna. 

Wypowiedź szefa PO wywołała lawinę komentarzy, także tych negatywnych. W środowy poranek stanowisko Schetyny próbował łagodzić były minister obrony Tomasz Siemoniak. Mówił o randze i stopniu skomplikowania tej sprawy.  - Nie jesteśmy jednak za żadnych wyrzucaniem ludzi z pontonów - zaprzeczył polityk, odwołując się do słów działaczki partii Razem Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która bardzo krytycznie zareagowała na deklarację PO. 

Słowa Schetyny potwierdził Sławomir Neumann, który twierdzi, że uchodźcom należy pomagać poza granicami Polski.

Wcześniej na konferencji prasowej we wtorek Schetyna nawiązując do sprawy przyjęcia imigrantów ocenił, że "nie ma żadnych decyzji, które wymagają natychmiastowych decyzji". - Jest pytanie, czy będziemy uczestniczyć w rozmowie na temat solidarnego działania Unii Europejskiej w tej kwestii - dodał Schetyna.

- Jest pytanie, czy rząd PiS będzie angażował się w pomoc dla obozów uchodźczych w Libanie, Jordanii i w Turcji, jest pytanie czy podejmie współpracę z UE, czy będzie realizował oczekiwania finansowania procesu wyjazdu, czy odsyłania nielegalnych imigrantów do krajów ich zamieszkania. To są pytania, które ja dzisiaj zadaję premier Szydło - mówił Schetyna.

Do wypowiedzi Grzegorza Schetyny odniosła się też Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej. - Grzegorz Schetyna potwornie podważa wiarygodność Platformy Obywatelskiej w każdym z tych aspektów - twierdzi Nowacka. - Z zaskoczeniem dowiedziałam się, że będą kwoty nielegalnych imigrantów, jak twierdzi pan Neumann, co jest kompletną bzdurą, bo cały czas rozmawiamy o uchodźcach - powiedziała polityczka Inicjatywy Polskiej. - I tego będzie dotyczył podział kwot - dodała.

RadioZET.pl/KM