Rzeczpospolita: Nauczyciele powinni dalej walczyć o lepsze płace

27.08.2019 07:23
Strajk nauczycieli
fot. East News

Jedynie co czwarty Polak przyznaje, że nauczyciele dostali wystarczające podwyżki – podaje wtorkowa „Rzeczpospolita”. Polacy popierają dalsze negocjacje płac nauczycieli z rządem, ale już sam strajk niekoniecznie.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Sondaż IBRIS na zlecenie dziennika pokazuje, że „zaledwie 26 proc. Polaków jest przeciwnych protestowi, bo uważa, że nauczyciele wiosną dostali wystarczające podwyżki”. Potrzeby protestu nie widzi natomiast ponad 35 proc. badanych, którzy jednak uważają, że pedagodzy dalej powinni negocjować podwyżki płac z rządem – podaje dziennik.

Według „Rzeczpospolitej” jest też spora grupa najbardziej bojowo nastawionych Polaków – co piąty (20,3 proc.) popiera otwarty strajk nauczycieli, a 10,7 proc. wypowiada się za powstrzymaniem się od prowadzenia zajęć dodatkowych.

Sondaż pokazuje, że Polacy popierają postulaty nauczycieli, ale są przeciwni radykalnym formom

psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki, dla „Rzeczpospolitej”

Zobacz także

Inaczej sprawę widzi szef oświatowej „Solidarności” Ryszard Proksa. W rozmowie z dziennikiem przyznał, że zapowiedź Sławomira Broniarza z ZNP o możliwym proteście to sianie „zamętu i fiasko”.

– Strajku nauczycieli nie będzie, bo nie ma nastrojów strajkowych. Może gdzieś tam lokalnie dojdzie do poruszenia, ale do ogólnopolskich protestów nie dojdzie – uważa Proksa.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita