Zamknij

"Marsz Niepodległości" nie odbędzie się? Sąd uchylił decyzję wojewody

27.10.2021 11:13
marsz niepodległości 2021
fot. Artur Zawadzki /REPORTER

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił w środę decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji cyklicznego wydarzenia "Marsz Niepodległości". Tym samym sąd uwzględnił odwołanie warszawskiego ratusza w tej sprawie.

Marsz Niepodległości 2021 się nie odbędzie? Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł w poniedziałek poinformował, że podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości". Dodał, że decyzja w tej sprawie została wydana na trzy lata. Z postanowieniem tym nie zgodził się warszawski ratusz. W konsekwencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaskarżył tę decyzję do sądu. Jako pierwsze o decyzji prezydenta Warszawy poinformowało Radio ZET.

- Informowaliśmy już wcześniej pana wojewodę, że wydarzenie to nie odbywało się cyklicznie. W ubiegłym roku nie odbyło się ostatnie z cyklicznych zgromadzeń organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości - argumentowała w rozmowie z PAP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

"Marsz Niepodległości 2021" nie odbędzie się? Sąd uchylił decyzję wojewody

- Prezydent wydał zakaz jego organizacji, który został utrzymany postanowieniami sądów dwóch instancji. Oznacza to, że to zgromadzenie nie miało kontynuacji w ciągu ostatnich trzech lat - wskazywała.

"Anarchia sądowa ciąg dalszy. Sąd uznał za zasadny wniosek Rafała Trzaskowskiego o uchylenie decyzji wojewody mazowieckiego o zarejestrowaniu naszego zgromadzenia cyklicznego. Marsz Niepodległości i tak się odbędzie. Zapraszamy 11.11 do Warszawy - Niepodległość nie na sprzedaż!" - napisał na Twitterze Robert Bąkiewicz.

"Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił moje odwołanie ws. decyzji Wojewody Mazowieckiego o uznaniu Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego na lata 2021-2023. Więcej na ten temat powiem podczas briefingu o 12.15 - oglądajcie na żywo na moim profilu na Facebooku" - napisał z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

RadioZET.pl/ Mateusz Mikowski, Marta Stańczyk/ Twitter