Zamknij
Kolejki w Tatrach
  • mid-21912014
  • mid-21912016
  • mid-21912017
  • 13 Zobacz
fot. PAP/Grzegorz Momot

Słoneczny weekend przyciągnął w Tatry tłumy turystów. Osoby wypoczywające w górach wędrują nie tylko dolinami. Pod szczytami tworzą się kolejki oczekujących do wejścia. Wybierając się na wycieczkę warto sprawdzić, które szlaki są zamknięte. Turystów od przyszłego tygodnia czekają utrudnienia. Tatrzański Park Narodowy z powodu remontu w poniedziałek zamknie czerwony szlak z Zawratu na Kozią Przełęcz.

Tatry przeżywają oblężenie. Kolejki oczekujących do wejścia tworzą się m.in. przy wejściu na szczyt Giewontu, Świnicę, Zawrat, Rysy, Szpiglasowy Wierch. W sobotę wielu turystów wybrało się także na Orlą Perć, gdzie również tworzyły się kolejki do wejścia na łańcuchy czy drabinkę.

Zakopane. Tłumy turystów w Tatrach

Facebookowa strona "Aktualne warunki w górach" udostępnił zdjęcia, na których widać tłumy weekendowe oblężenie Tatr. Według przekazanych informacji na wejście na Rysy trzeba było czekać dwie godziny, a ruch odbywał się wahadłowo. 

"Ludzi masa i wcale mnie to nie dziwi, taka pogoda! Szlak suchy, częściowo naprawiony. Schodzimy na stronę słowacką. Dotarcie na szczyt zajęło nam 9h od strony polskiej z parkingu. Zaznaczam, że szliśmy powoli. W kolejkach kulturalnie, czasem ktoś dostał publiczne uuuuuu za wpychanie się, ale były to jednostki" - relacjonował autor wpisu. Kolejki były również na innych szlakach m.in. pod Zawratem.

Zamknięte szlaki w Tatrach we wrześniu

Tatrzański Park Narodowy poinformował w piątek, że od 13 września zostanie zamknięty do odwołania czerwony szlak z Zawratu na Kozią Przełęcz. Nie będzie można wejść również na drogi taternickie w obrębie grani i leżące poniżej ścian (północnej i południowej, w tym ściana Zamarłej Turni). TPN podał, że będą tam przeprowadzane prace remontowe, które mogą potrwać około czterech dni.

To nie jedyne utrudnienia dla turystów. Wcześniej Tatrzański Park Narodowy podał, że od 1 września do odwołania zamknięty zostanie czerwony szlak na odcinku Czarny Staw pod Rysami – Rysy. Remont ma potrwać 2-3 tygodnie.

Interwencje TOPR

Wielu turystów na tatrzańskich szlakach oznacza wzmożoną pracę ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy w sobotę udzielali pomocy 14 poszkodowanym, w kilku akcjach brał udział śmigłowiec.

W nocy z soboty na niedzielę odbyły się dwie akcje ratunkowe – w jednym przypadku ratownicy znosili w noszach poszkodowanego z rejonu Grzybowca, a w kolejnej akcji pomagali dwójce turystów, którzy zgubili szlak schodząc z Rysów.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl/Szymon Bafia/oprac. AK