Zamknij

Netanjahu oddał resort spraw zagranicznych ministrowi wywiadu

Redakcja
17.02.2019 17:43
Netanjahu oddał resort spraw zagranicznych ministrowi wywiadu
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER/East News

Izraelski premier Benjamin Netanjahu zawiesił w niedzielę swe funkcje jako ministra spraw zagranicznych, które pełnił od 2015 roku, i przekazał je ministrowi wywiadu Israelowi Kacowi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje agencja Reutera, powołując się na izraelskie źródła rządowe, Kac, który nadal pozostaje również ministrem transportu, będzie sprawował funkcje szefa MSZ do czasu utworzenia nowego rządu po nadchodzących wyborach parlamentarnych wyznaczonych na 9 kwietnia.

Zobacz także

Kac jest członkiem Likudu, prawicowej partii premiera Netanjahu.

"Premier jest przeciążony pracą"

Oprócz stanowiska szefa rządu Netanjahu piastuje też urząd ministra obrony, który objął, gdy jego partner w prawicowej koalicji Awigdor Lieberman opuścił to stanowisko w listopadzie ub. roku. Netanjahu jest również ministrem zdrowia.

Zobacz także

Grupa doradców premiera zasugerowała mu obsadzenie MSZ przez innego polityka, ponieważ premier jest przeciążony pracą, a zbliża się debata budżetowa.

Stronnicy Netanjahu wskazywali także na jego osobiste zaangażowanie w stosunki z przywódcami USA i Rosji oraz regularnie odbywane zagraniczne podróże, które pochłaniają mu wiele czasu.

"Wspólnie z premierem będziemy kontynuowali kierowaniem polityką zagraniczną"

- Wspólnie z premierem będziemy kontynuowali kierowaniem polityką zagraniczną Państwa Izrael na drodze do nowych osiągnięć - zadeklarował w niedzielę na Twitterze 63-letni Israel Kac.

Zobacz także

Kac w niedawnych prawyborach w Likudzie wypadł najlepiej spośród ministrów tej partii. Powierzenie mu MSZ umocniło jego pozycję jako głównego zastępcy i potencjalnego następcy Netanjahu - pisze agencja AP. Kac zapowiada, że po odejściu Netanjahu na emeryturę będzie sie starał o stanowisko szefa partii i premiera.

RadioZET/PAP/JZ