Zamknij

"Maszerują w kierunku śmierci głodowej". Zagrożonych w Jemenie jest 16 mln ludzi

23.09.2021 13:59

Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ ostrzegł, że 16 mln ludzi w Jemenie "maszeruje w kierunku śmierci głodowej". Bez dodatkowych funduszy racje żywnościowe zostaną zmniejszone już w październiku - poinformowała w czwartek Associated Press.

Głód w Jemenie, zagrożonych śmiercią będzie 16 mln ludzi
fot. ESSA AHMED/AFP/East News, Jemen, zdjęcie z 2020 roku

Głód w Jemenie. ONZ alarmuje – mieszkańcom tego państwa na Półwyspie Arabskim Jemenu grozi masowy głód. Jeszcze w tym roku na braku żywności może ucierpieć wiele milionów obywateli tego państwa.

David Beasley, kierujący agencją żywnościową Światowego Programu Żywnościowego (WFP), podczas środowego spotkania wysokiego szczebla na temat kryzysu humanitarnego w Jemenie powiedział, że dzięki wspólnym działaniom Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej udało się uniknąć "katastrofy głodu", która groziła Jemeńczykom już na początku tego roku.

Głód w Jemenie. Śmierć grozi 16 milionom mieszkańców, również dzieciom

Podjęte środki zaradcze okazują się wystarczające jedynie w krótkiej perspektywie. Zasoby WFP szybko się wyczerpują, już teraz prognozuje się, że 3,2 mln Jemeńczyków będzie dostawało w październiku obniżone racje żywieniowe, a w grudniu już 5 mln.

Z kolei szefowa UNICEF-u Henrietta Fore powiedziała, że 11,3 mln jemeńskich dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej, aby przeżyć, 2,3 mln dzieci poniżej piątego roku życia jest poważnie niedożywionych, a prawie 400 tys. bezpośrednio zagrożonych śmiercią głodową. W marcu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do państw o 3,85 mld dolarów na pomoc dla Jemenu w roku 2021. Darczyńcy zadeklarowali 1,7 mld dolarów, ale z tej kwoty na pomoc żywnościową trafiło tylko 600 mln dol.

Reszta świata patrzy na głód Jemenu. "Pogrąża się w ubóstwie i ponurej przyszłości"

Dyrektor jemeńskiej organizacji charytatywnej Oxfam, Muhsin Siddiquey wyraził wdzięczność ofiarodawcom oraz nadzieję, że zebrane fundusze szybko dotrą do potrzebujących. Dodał, że "po raz kolejny kilku międzynarodowych darczyńców hojnie włożyło ręce do kieszeni, podczas gdy reszta świata patrzy, jak Jemen coraz bardziej pogrąża się w głodzie, ubóstwie i jeszcze bardziej ponurej przyszłości".

Jemen od 2014 roku pogrążony jest w wojnie domowej. Zaangażowały się w nią m.in. Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska. Siddiquey zaapelował do przywódców światowych o "wywarcie presji na wszystkie strony konfliktu, która pozwoliłaby położyć kres cierpieniom Jemeńczyków".

RadioZET.pl/PAP