Zamknij

Stan Lee nie żyje. Legendarny twórca Marvela miał 95 lat

Redakcja
12.11.2018 20:37
Stan Lee
fot. AFP/EAST NEWS

Stan Lee nie żyje. Amerykański scenarzysta, producent filmowy i pisarz komiksowy, najbardziej znany jako współtwórca postaci Spider-Mana zmarł w wieku 95 lat. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podaje portal TMZ, w poniedziałek ranu do domu amerykańskiego scenarzysty i producenta filmowego przyjechała karetka pogotowia. Stan Lee został przewieziony do Cedars-Sinai Medical Center, gdzie zmarł. Na razie nie są znane przyczyny jego śmierci. 

W ciągu ostatniego roku Stan Lee cierpiał na kilka chorób - miał zapalenie płuc i skarżył się na problemy ze wzrokiem

Kim był Stan Lee? 

Stan Lee urodził się 28 grudnia 1922 roku w Nowym Jorku w rodzinie rumuńskich emigrantów. Był wieloletnim prezesem i członkiem zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. W 2008 roku odznaczony został Narodowym Medalem Sztuki.

We współpracy z kilkoma artystami, m.in. Jackiem Kirbym, Stevem Ditko i swoim bratem Larrym Lieberem współtworzył wiele postaci z komiksowego uniwersum Marvela (to m.in. Spider-Man, Iron Man, Hulk, Doktor Strange, Fantastyczna Czwórka, Daredevil, Czarna Pantera, Thor oraz X-Meni). Dzięki niemu Marvel Comics z niewielkiego lokalnego wydawcy zmieniła się w jednego z największych wydawców komiksowych na świecie.

RadioZET.pl/DG