Zamknij

Prezydent Wenezueli zapowiedział 700-krotną podwyżkę cen paliw

Redakcja
21.09.2018 21:52
Wenezuela. Prezydent Maduro zapowiedział 700-krotną podwyżkę cen paliw
fot. FEDERICO PARRA/AFP/East News

W nękanym głębokim kryzysem kraju najtańszej na świecie benzyny ma ona wkrótce podrożeć aż 700-krotnie. Zapowiedział to w piątkowym przemówieniu prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W wystąpieniu transmitowanym przez wszystkie rozgłośnie radiowe i telewizyjne Maduro oświadczył, że Wenezuela jako kraj mający największe rezerwy ropy naftowej na świecie traci 10 miliardów dolarów rocznie z powodu nielegalnego wywozu paliw za granicę.

Zobacz także

- Za benzynę będzie się u nas płacić na stacjach paliwowych według cen międzynarodowych, aby położyć kres rabunkowi uprawianemu przez kolumbijskie mafie paliwowe, które ją wywożą z Wenezueli - zapowiedział prezydent.

Maduro oświadczył, że skuteczna kontrola sprzedaży paliw na wenezuelskich stacjach benzynowych stanie się możliwa dzięki zainstalowaniu na nich nowych dystrybutorów importowanych z Chin, które prezydent Wenezueli przed tygodniem odwiedził.

- Zaoszczędzone paliwa zwiększą nasze możliwości eksportowe - oświadczył Maduro.

Zobacz także

Co drugi Wenezuelczyk korzysta ze zniżki przy zakupie paliw na stacjach benzynowych na podstawie tzw. karty ojczyźnianej, ale rząd zamierza w najbliższym czasie te zniżki zredukować.

Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i wielocyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków.

Opozycja oskarża prezydenta Maduro o doprowadzenie bogatego w surowce kraju do ruiny gospodarczej. 96 proc. swych przychodów Wenezuela czerpie ze sprzedaży ropy naftowej. Spadek cen surowców energetycznych w ostatnich lata wydatnie pogłębił wenezuelski kryzys.

Hiperinflacja zamieniły wenezuelskie banki w składy banknotów. W sklepach brakuje podstawowych produktów. W aptekach nie ma leków. Problemom ekonomicznym towarzyszy ostry kryzys polityczny i społeczny.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD