Rosjanie bombardują kolejne miasto. Żołnierze sił pokojowych wracają do Ukrainy

08.03.2022 08:20

Ukraina kolejną dobę jest pod zmasowanym atakiem wojsk Władimira Putina. Dramatyczna sytuacja jest m.in. w Irpieniu i Mariupolu. Na terenie Białorusi zakończyły się negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Będzie czwarta runda rozmów. Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie samoloty nad Kijowem. Na RadioZET.pl prezentujemy na żywo najnowsze informacje na temat wojny w Ukrainie, publikujemy zdjęcia oraz filmy z ataków.

Wojna w Ukrainie
fot. NEXTA

Wojna w Ukrainie - najnowsze wiadomości na żywo

Winnica. Lotnisko zbombardowane

Dziewięć ciał wydobyto spod gruzów zbombardowanego przez siły rosyjskie lotniska w Winnicy, w środkowej części Ukrainy – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie winnickim.

„Nadal trwają poszukiwania ludzi pod gruzami na terytorium lotniska (…). Według stanu z godz. 7 w poniedziałek spod gruzów na terenie lotniska Winnica wydostano 15 osób, w tym dziewięć martwych (pięciu cywilów, czterech wojskowych)” – poinformowały służby ds. sytuacji nadzwyczajnych na Facebooku. Lotnisko w Winnicy zostało zniszczone ośmioma rakietami wystrzelonymi z Morza Czarnego, w wyniku czego wybuchł pożar w magazynach i zniszczeniu uległ budynek administracyjny lotniska.(PAP)

Rosja ponosi straty, Ukraina podaje dane

Ponad 11 tys. żołnierzy straciła armia rosyjska w ciągu pierwszych 11 dni agresji na Ukrainę - podał w poniedziałek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych, relacjonując także orientacyjne rosyjskie straty sprzętowe, w tym 290 czołgów i 46 samolotów.

Według ukraińskiej armii to m.in. 290 czołgów, 999 transporterów opancerzonych, 117 zestawów artylerii, 50 wyrzutni rakiet, 46 samolotów, 68 śmigłowców, trzy jednostki pływające, siedem bezzałogowców.

Rosja strzela do cywilów

- Rosyjscy terroryści nie dotrzymują słowa. Nie mają litości nawet dla dzieci i kobiet, dla rannych. Ostrzeliwują dzielnice mieszkalne. Ostrzeliwują cywilów podczas ewakuacji. Nawet szakale się tak nie zachowują - ocenił w poniedziałek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. 

Irpień i Bucza w kryzysie humanitarnym

Oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności - poinformował w poniedziałek portal Ukrainska Prawda, powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców. Szab podkreślił, że w Irpieniu już ponad trzy doby nie ma światła, wody i ogrzewania, a także dostaw wody i żywności. Jednocześnie żołnierze rosyjscy zabronili mieszkańcom wychodzić z domów.

Podobna sytuacja panuje w Buczy, która jest ostrzeliwana niemal od początku wojny. Ludzie chowają się przed ostrzałem w piwnicach i prawie nie ma z nimi kontaktu z powodu braku prądu. Władze próbują uzgodnić utworzenie korytarzy humanitarnych, ale na razie ewakuacja jest niemożliwa. 

Zdjęcia satelitarne

Zdjęcia satelitarne, opublikowane w poniedziałek przez amerykańską firmę Maxar Technologies, przedstawiają rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa, który rozciąga się na około 64 km. To znacznie więcej, niż podano wcześniej, gdy Maxar informował o konwoju długości 27 km. Maxar podał również, że na południu Białorusi, niespełna 32 km na północ od granicy z Ukrainą, zaobserwowano dodatkowe rozlokowanie sił lądowych i jednostki śmigłowców szturmowych.