Obserwuj w Google News

Jan Szyszko krytykuje rzeź dzików: ASF dalej będzie występował

Redakcja
2 min. czytania
10.01.2019 08:34
Zareaguj Reakcja

Jeszcze w styczniu rozpocznie się masowe polowanie na dziki. Celem ma być zatrzymanie ekspansji wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W całej Polsce trwają protesty. Przeciw akcji protestują nawet myśliwi. Krytycznie wypowiedział się w sprawie również Jan Szyszko, były minister środowiska. 

szyszko
fot. Bartosz KRUPA/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ministerstwo Środowiska nakazało kołom łowieckim zorganizowanie wielkoobszarowych i skoordynowanych polowań. Masowe odstrzały dzików mają zacząć się już w styczniu.

Ile dzików może zginąć? Nie wiadomo. Polski Związek Łowiecki podaje na swoich stronach, że populacja ma zostać zredukowana do 0,1 osobnika na kilometr kwadratowy. Oznaczałoby to, że przeżyje zaledwie 30 tysięcy osobników z ok. 300 tysięcy – donosi w czwartek „Wyborcza”.

Aktywiści zablokowali odstrzał dzików...spacerując

W sprawie wypowiedział się Jan Szyszko, były minister środowiska. Pomysł odstrzału dzików uważa za nietrafiony. „Czy afrykański pomór świń jest totalnie niszczący dzika? Nie, są dziki, które przeżywają, chorują, zdrowieją, natomiast są nośnikiem tego wirusa. Gdybyśmy odstrzelili wszystkie dziki w Polsce, czy afrykański pomór świń by występował? Tak” - powiedział w rozmowie z Radiem Maryja.

– Przenośnikiem ASF jest tylko nośnik taki, jak dzik, ale również przenosi go człowiek, ptaki drapieżne […], lisy, wilki, jenoty. Główną rolę odgrywa tu człowiek. Na terenie Polski są ogniska ASF występujące w hodowli, gdzie wokół nie ma zarażonych dzików – zauważył Szyszko.

Odstrzał dzików. W Polsce trwają protesty

Przeciw akcji masowego odstrzału dzików protestują mieszkańcy wielu polskich miast, w tym zaangażowani w sprawy zwierząt ludzie mediów i artyści.

W czasie środowego protestu pod Sejmem padały m.in. hasła „Dzik jest dziki, PiS jest zły” i „Nie dla dzikobójstwa”.

Protesty przed Sejmem ws. odstrzału dzików. Minister Kowalczyk: to plan łowiecki, a nie eliminacja

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/MK