Obserwuj w Google News

Prezes ULC: Jeśli do piątku nie będzie porozumienia, wiele lotów zostanie odwołanych

Krzysztof Sobczak
1 min. czytania
21.04.2022 13:16
Zareaguj Reakcja

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ostrzega: jeśli do piątku 22 kwietni do godziny 10:00 nie będzie porozumienia, wiele lotów zostanie odwołanych. Powodem jest przeciągający się spór między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a kontrolerami ruchu lotniczego.

Piotr Samson
fot. PAP

- Komisja Europejska i Eurocontrol nie mogą już dłużej czekać, może więc zapaść decyzja o przeniesieniu pewnych obszarów polskiej przestrzeni w nadzór innych agencji ruchu lotniczego - mówi Piotr Samson.

Czasu na osiągnięcie porozumienia jest bardzo mało. Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej decyzję o organizacji polskiej przestrzeni publicznej ma podjąć w piątek 22 kwietnia do godz. 10. Związki zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego deklarują gotowość do jak najszybszych rozmów - na razie nie wiadomo, czy takie spotkanie będzie możliwe przed piątkiem.

Odwołane loty na majówkę?

Jeżeli nie uda się dojść do konsensusu, będzie to oznaczać paraliż lotów w okresie majówki. W tym czasie podróżowanie może być utrudnione, a nawet niemożliwe.

Szerzej o konflikcie pisaliśmy w artykule: Polskie niebo zamknięte na majówkę? Rząd ma plan wezwania kontrolerów na ćwiczenia wojskowe.

Redakcja poleca

RadioZET.pl