Obserwuj w Google News

Angielski pięć razy w tygodniu, dla nauczycieli podwyżki. Trzecia Droga planuje zmiany w edukacji

2 min. czytania
19.09.2023 12:46
Zareaguj Reakcja

- Podniesiemy wydatki na edukację, zapewnimy podwyżki dla nauczycieli, zagwarantujemy pięć lekcji języka angielskiego w tygodniu – to główne gwarancje Trzeciej Drogi, które koalicja Polska 2050 i PSL chce zrealizować po wyborach parlamentarnych 2023.

Trzecia Droga
fot. Mateusz Grochocki/East News

Liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia w połowie września przedstawili listę "12 Gwarancji Trzeciej Drogi", czyli najważniejszych punktów programu wyborczego. Część z nich dotyczy edukacji.

Trzecia Droga planuje przeznaczyć 6 proc. PKB na edukację. Dzięki temu miałaby być wprowadzona godzina języka angielskiego dziennie od pierwszej klasy podstawówki. Koalicji PSL- Polska 2050 zależy na tym, by dzieci kończące szkołę mówiły płynnie po angielsku bez konieczności dodatkowych kursów czy korepetycji.

Trzecia Droga a edukacja. Szkoła bez polityki

Trzecia Droga w swoim programie wyborczym zapowiada również przebudowę modelu kształcenia. PSL i Polska 2050 chcą, by w szkołach dzieci uczyły się syntetycznego myślenia i korzystania z nowych technologii. „W szybko zmieniającym się świecie coraz większe znaczenie mają kompetencje przyszłości, takie jak: krytyczne myślenie, kooperacja, kreatywność, komunikacja. Zadaniem szkoły jest wyposażyć nasze dzieci w narzędzia, aby się w tym świecie odnaleźć” – czytamy w programie wyborczym Trzeciej Drogi dotyczącym edukacji.

Ponadto szkoły mają mieć większą autonomię. Według programu Trzeciej Drogi powinny jednocześnie przekazywać wartości nowoczesnego patriotyzmu, otwartości, praw człowieka oraz bogactwo polskiej kultury. Nie mogą być jednak poddane wpływom politycznym. - Nasze hasło "Dość kłótni, do przodu!" jest szczególnie ważne w szkołach — podkreślał wielokrotnie podczas spotkań z wyborcami Władysław Kosiniak-Kamysz.

Trzecia Droga. Psycholog w każdej szkole

Koalicja PSL i Polski 2050 zapowiada także psychologa i opiekę medyczną w każdej szkole, a dla nauczycieli – podwyżki. „Nauczyciele (…) wykonują ważną społecznie pracę. Większość z nich nie otrzymuje za nią godnego wynagrodzenia. Zmienimy to. W pierwszym uchwalonym przez nasz rząd budżecie wprowadzimy dla nich podwyżki niwelujące straty wynikające z inflacji” – czytamy w programie Trzeciej Drogi. Potem koalicja PSL i Polski 2050 ma przedstawić plan stopniowego podwyższania ich pensji.

100 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach. To kolejna obietnica wyborcza Trzeciej Drogi. Tak jak program „akademik za złotówkę”. Ma on być przeznaczony dla studentów z mniejszych miast, którzy muszą wynajmować mieszkania i płacić wysokie opłaty w akademikach. Program ma ograniczyć koszty studiowania i ułatwić rodzinom mniej zamożnym wysłanie swoich dzieci na studia.

Nie przegap