Ile trzeba zapłacić za obiad w szkole? Takie są ceny na stołówkach

2 min. czytania
02.09.2026 11:12
Obserwuj nas na Google

1 września uczniowie wrócili do szkół, a wraz z początkiem nowego roku szkolnego w życie wchodzą zmiany na stołówkach. Uczniowie mają przede wszystkim jeść zdrowiej. Jak przełoży się to na ceny? „Fakt" sprawdził, ile trzeba zapłacić za obiad w szkole. 

Stołówka szkolna
fot. Dawid Wolski/East News (zdj. ilustr.)

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Od września wprowadzono zdrowsze menu w szkolnych stołówkach, z większym udziałem warzyw i mniejszą ilością mięsa.
  • Ceny obiadów szkolnych różnią się znacząco - od kilku do kilkudziesięciu złotych, z niektórymi placówkami podnoszącymi stawki w porównaniu do ubiegłego roku.
  • Szkoły oferują różne opcje, w tym jednorazowe zakupy i abonamenty.

Zmiany na stołówkach w szkołach

Od września zmieniły się zasady żywienia w szkolnych stołówkach. Ma być przede wszystkim zdrowiej. Uczniowie na talerzach znajdą mniej mięsa, za to więcej warzyw. W szkołach trwały intensywne przygotowania do wprowadzenia nowego menu. Teraz, gdy dzieci wróciły już do nauki, pojawiają się także pytania o ceny. „Fakt" opisał, ile kosztują obiady na szkolnych stołówkach w różnych placówkach w Polsce.

Okazuje się, że ceny są bardzo zróżnicowane i wynoszą od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych za obiad. W części placówek w porównaniu do zeszłego roku trzeba zapłacić więcej. „Fakt" podaje, że jedna z bydgoskich podstawówek, która rok temu oferowała obiady za 5 zł, w tym roku podniosła cenę o złotówkę. 6 zł to jednak wciąż jedna z najtańszych opcji. Z kolei Szkoła Podstawowa nr 4 w Gdańsku, korzystająca z cateringu, oferuje obiad za 5,50 zł, przy dopłacie od miasta w wysokości 4,99 zł. 

Redakcja poleca

Ile kosztuje obiad na szkolnej stołówce?

Są jednak placówki, w których dwudaniowy obiad jest wyraźnie droższy. Szkoła Podstawowa nr 3 w Słupsku daje możliwość jednorazowego zakupu obiadu lub wykupienia abonamentu. W pierwszym wariancie za duży zestaw obiadowy trzeba zapłacić 25 zł, za drugie danie 20 zł, a za zupę 8 zł. W przypadku abonamentu to koszt 15 zł za mały zestaw obiadowy, 20 zł za duży i 18 zł za drugie danie. W Szkole Podstawowej nr 234 w Warszawie dwudaniowy zestaw to koszt 20 zł, a w abonamencie - 17 zł. Miesięcznie za 21 dni żywienia wychodzi więc 357 zł - wylicza „Fakt". 

Ceny są więc zróżnicowane i w zależności od konkretnej placówki mogą znacznie od siebie odbiegać. W wielu przypadkach można jednak wybrać, czy chce się skorzystać z pełnego zestawu obiadowego, czy np. samego drugiego dania. A w rozpoczętym roku szkolnym posiłki mają zachęcać tym, że będą zdrowsze.

Źródło: Radio ZET / „Fakt"

Byłeś świadkiem czegoś niespodziewanego? Masz temat, którym powinniśmy się zająć?

Zgłoś sprawę przez Czerwony telefon Radia ZET