Obserwuj w Google News

Norweg podejrzewany o zabójstwo Polki. Zapadła decyzja ws. ekstradycji Ingebrigta G.

PAP
2 min. czytania
21.12.2022 11:57
Zareaguj Reakcja

Sąd rejonowy w Kopenhadze zgodził się w środę na ekstradycję do Polski Norwega, Ingebrigta G., podejrzanego o zabójstwo Polki - przekazała PAP oficer duńskiej policji Charlotte Ruge.

Ingebrigt G. będzie sądzony w Polsce
fot. Adam STASKIEWICZ/East News, Facebook

Ingebrigt G. jest podejrzewany o zabójstwo Pameli Sz. - matki swojego dziecka, 5-letniej Mii. Mężczyzna na początku listopada został zatrzymany przez duńskich funkcjonariuszy na autostradzie w Kopenhadze. Jechał volkswagenem na oświęcimskich numerach rejestracyjnych, na tylnym siedzeniu była 5-letnia córka Norwega i Polki.

Wcześniej krakowski sąd okręgowy wydał europejski nakaz aresztowania (ENA) wobec Norwega. Podstawą jego wydania były zarzuty zabójstwa byłej partnerki i uprowadzenia dziecka.

Redakcja poleca

Ingebrigt G. odpowie przed sądem w Polsce. Jest decyzja o ekstradycji

Martwą 26-latkę na początku listopada znalazł w mieszkaniu w Oświęcimiu jej ojciec. Na miejscu nie było natomiast jej kilkuletniej córki oraz ojca dziewczynki, Ingebrigta G. Policja rozpoczęła pościg za mężczyzną. Za dzieckiem został wydany był Child Alert. Po kilku godzinach mężczyznę zatrzymali duńscy funkcjonariusze na autostradzie w Kopenhadze. Jechał volkswagenem na oświęcimskich numerach rejestracyjnych, na tylnym siedzeniu była 5-letnia Mia.

Wyniki sekcji zwłok potwierdziły, że 26-latka z Oświęcimia zmarła w wyniku ran i wykrwawienia. Według nieoficjalnego źródła PAP, na ciele kobiety są też obrażenia świadczące o tym, że próbowała się bronić. Tymczasowe prawo do opieki na dzieckiem otrzymał decyzją oświęcimskiego sądu dziadek Mii.

Według nieoficjalnych informacji zamordowana kobieta od ok. trzech lat przebywała w Polsce. Wróciła do kraju, ponieważ mężczyzna miał się nad nią znęcać. Ingebrigt G. miał nową partnerkę w Norwegii, wobec której również miał stosować przemoc.

Norweg do Oświęcimia przyjechał ze swoją matką pod koniec października i zamieszkał z byłą partnerką i dzieckiem. Matka mężczyzny na początku listopada wyjechała z Oświęcimia do Norwegii.

RadioZET.pl/PAP - Daniel Zyśk, Beata Kołodziej