Obserwuj w Google News

Zebrał się sztab kryzysowy. Niedzielski wskazuje na przełom lutego i marca

2 min. czytania
19.01.2023 13:21
Zareaguj Reakcja

W Ministerstwie Zdrowia obradował w czwartek sztab kryzysowy. Tematem spotkania ekspertów był dalszy przebieg sezonu infekcji na grypę, wirusa RSV i COVID-19.

Adam Niedzielski
fot. Pawel Wodzynski/East News

W środę 18 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że szczyt epidemiczny grypy jest za nami, spada liczba hospitalizacji dzieci, a z powodu infekcji grypowych i RSV mamy o 10 proc. mniej zajętych łóżek w porównaniu do ubiegłego tygodnia.

"Dzisiejszy sztab w resorcie zdrowia poświęciliśmy perspektywie dalszego przebiegu sezonu infekcji. Swoje analizy prezentowali immunolodzy, epidemiolodzy i zakaźnicy. Wniosek: nawet jeżeli nastąpi ponowny wzrost zakażeń to fala na przełomie lutego i marca powinna być dużo mniejsza" – napisał w czwartek szef MZ na Twitterze.

Epidemia grypy w Polsce

Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 stycznia było 306 637 przypadków grypy i jej podejrzeń, zaś od 8 do 15 stycznia – 252 837. Łącznie to 559 474 zakażenia.

W pierwszym tygodniu stycznia wystawiono z powodu grypy i jej podejrzeń 2891 skierowań do szpitala, zaś w drugim – 2387. Z powodu grypy zmarły dotąd w styczniu 33 osoby – siedem w pierwszym tygodniu i 26 w tygodniu od 8 do 15 stycznia.

Redakcja poleca

Objawy grypy i wirusa RSV

Grypa objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. W przeciwieństwie do przeziębień w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest suchy, męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

Zakażenia wirusem RSV to najczęstsze infekcje dróg oddechowych u noworodków i niemowląt. Jest to tzw. syncytialny wirus nabłonka oddechowego. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową we wszystkich grupach wiekowych. Objawem tego zakażenia jest katar, złe samopoczucie oraz gorączka. U dzieci bardziej podatnych na infekcję może dojść do zapalenia płuc lub zapalenia oskrzelików, a także do zaburzenia pracy serca, duszności wydechowej oraz apatii i nadmiernej senności.

Dowiedz się więcej:

RadioZET.pl/PAP