Obserwuj w Google News

Amerykański publicysta z programem w rosyjskiej TV. W portfolio ma wywiad z Dudą

2 min. czytania
22.09.2023 20:00
Zareaguj Reakcja

Rosyjska telewizja państwowa Rossija-24 zapowiedziała na swojej antenie program z udziałem amerykańskiego publicysty Tuckera Carlsona. Do niedawna był zatrudniony w Fox News, gdzie przeprowadzał wywiad z Andrzejem Dudą.

Tucker Carlson
fot. CHIP SOMODEVILLA/Getty AFP/East News (ilustracyjnie)

W serwisach społecznościowych pojawiły się w piątek zapowiedzi programu z udziałem amerykańskiego publicysty Tuckera Carlsona. Jego premiera ma się odbyć w weekend na antenie Rossija-24 - kanału informacyjnego państwowej rosyjskiej telewizji. 

Państwowy nadawca Kremla nie wyjaśnił, czy program będzie zawierał oryginalne treści od Carlsona, czy będzie tłumaczeniem jego regularnych anglojęzycznych wywiadów publikowanych na Twitterze.

Redakcja poleca

Tucker Curlson w rosyjskiej telewizji

W zwiastunie programu Carlsona można wielokrotnie usłyszeć wypowiadane przez niego słowo „Rosja". „Słynny amerykański prezenter przechodzi na inny poziom. Tutaj” - głosi napis na końcu trailera.

Tucker Carlson w kwietniu pożegnał się ze stacją Fox News, gdzie w latach 2016-2023 prowadził program publicystyczny. Jego polityczny show był jednym z najchętniej oglądanych w amerykańskiej telewizji i często traktowany jako latarnia republikańskiej agendy.

Kontrowersyjny prezenter wielokrotnie szokował swoimi wypowiedziami oraz otwarcie bronił Donalda Trumpa - zarówno w czasie jego prezydentury w Białym Domu, jak i po zakończeniu kadencji. Rosyjska telewizja propagandowa wielokrotnie w ostatnich miesiącach puszczała wypowiedzi Carlsona, w których podważał poparcie Zachodu dla Ukrainy oraz wyrażał zrozumienie dla rosyjskiej inwazji.

Jego program w Fox News zniknął z anteny po pozwie złożonym przez firmę Dominion, która produkowała maszyny do głosowania. Konserwatywna stacja po wyborach prezydenckich w 2020 roku powtarzała fałszywe twierdzenia, że maszyny Dominion zostały sfałszowane tak, aby Donald Trump przegrał wybory.

Kiedy jeszcze pracował w Fox News, Carlson przeprowadzał wywiady z wieloma światowymi politykami. Wśród nich był również prezydent Andrzej Duda.

Nie przegap