Obserwuj w Google News

Białoruś uderza w Polskę. Jest komunikat Straży Granicznej

2 min. czytania
18.02.2023 15:44
Zareaguj Reakcja

Białoruś wprowadziła ograniczenia dla polskich przewoźników – poinformowała Straż Graniczna. Samochody nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku granicy Białorusi z Litwą i Łotwą. – Przewoźnicy są odprawiani tylko w przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn – powiedziała por. Anna Michalska.

Alaksandr Łukaszenka
fot. NATALIA KOLESNIKOVA/AFP/East News

Rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska przekazała, że polscy przewoźnicy przez litewsko-białoruski i łotewsko-białoruski odcinek granicy nie są wpuszczani od sobotniego poranka.

– Samochody polskich przewoźników wyjeżdżające lub wjeżdżające na Białoruś odprawiane są tylko w przejściu granicznym Kukuryki-Koroszczyn. Z powodu ograniczeń wprowadzonych przez stronę białoruską polscy przewoźnicy nie mogą korzystać z przejść granicznych na odcinku z Litwą i Łotwą – poinformowała porucznik Michalska.

Redakcja poleca

Białoruś odpowiada na zamknięcie granicy w Bobrownikach

MSZ Białorusi ograniczenia dla polskich przewoźników zapowiedziała w piątek w odpowiedzi na zamknięcie przejścia granicznego w Bobrownikach. Wskutek tych ograniczeń mogą oni wjeżdżać na Białoruś i wyjeżdżać przez dowolne przejścia graniczne dla samochodów ciężarowych, ale tylko "na polsko-białoruskim odcinku granicy". Nie mogą korzystać z przejść granicznych Białorusi z Litwą i Łotwą.

W piątek do tych zapowiedzi odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Jeżeli władze Białorusi zastosują wobec polskich przewoźników zapowiadane restrykcje, reakcja Polski wobec przewoźników białoruskich będzie identyczna" – napisał szef MSWiA na Twitterze.

9 lutego Polska zapowiedziała zamknięcie "z uwagi na interes bezpieczeństwa państwa" przejścia granicznego w Bobrownikach, ostatniego działającego w obwodzie grodzieńskim. Dzień wcześniej białoruski sąd w Grodnie skazał na osiem lat kolonii karnej działacza polskiej mniejszości i dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

Bobrowniki od ponad roku były jedynym w Podlaskiem działającym drogowym przejściem granicznym z Białorusią, gdzie odbywał się ruch towarowy i osobowy. Obecnie w Podlaskiem nie ma już ani jednego czynnego drogowego przejścia granicznego z Białorusią.

9 listopada 2021 roku w związku z kryzysem migracyjnym zamknięto do odwołania największe przejście drogowe z Białorusią - w Kuźnicy. Nieczynne jest też przejście w Połowcach. Czynne są jedynie przejścia w województwie lubelskim: Terespol - dla ruchu osobowego i Koroszczyn-Kukuryki - dla ciężarowego.

RadioZET.pl/PAP