Obserwuj w Google News

Lockdown w stolicy Korei Północnej. "Nieokreślona choroba"

1 min. czytania
25.01.2023 08:08
Zareaguj Reakcja

Władze stolicy Korei Północnej Pjongjangu zarządziły pięciodniowy lockdown z powodu "rosnącej liczby przypadków nieokreślonej choroby układu oddechowego". Nie podano wprost, czy chodzi o COVID-19.

Korea Północna
fot. KIM WON JIN/AFP/East News

Komunikat władz nie wymieniał koronawirusa, ale stwierdzał, że mieszkańcy miasta są zobowiązani do pozostania w swoich domach do końca niedzieli i że muszą codziennie wielokrotnie poddawać się kontroli temperatury - podała agencja Reutera.

We wtorek pojawiły się również informacje, że mieszkańcy północnokoreańskiej stolicy wydają się gromadzić zapasy towarów w oczekiwaniu na ostrzejsze środki zaradcze.

Redakcja poleca

Korea Północna. Lockdown w Pjongjangu

Reuters przypomina, że reżim w Pjongjangu dopiero w zeszłym roku potwierdził pierwsze przypadki COVID-19, a już w sierpniu ogłosił zwycięstwo nad wirusem. Władze nigdy nie potwierdziły, ile osób zachorowało na chorobę, najwyraźniej dlatego, że nie ma środków na przeprowadzenie powszechnych testów.

Nic nie wiadomo też o akcji szczepień w tym kraju. Władze informowały, że walka z wirusem polegała na lockdownach, domowych lekach oraz na - jak powiedział przywódca Kim Dzong Un - "przewadze koreańskiego systemu socjalistycznego".

RadioZET.pl/PAP