Obserwuj w Google News

Najniebezpieczniejszy superwulkan Europy się budzi? "Ludzie ze strachu wyszli na ulice”

3 min. czytania
08.09.2023 20:42
Zareaguj Reakcja

W czwartek wieczorem niedaleko Neapolu w południowych Włoszech odnotowano wstrząs o magnitudzie 3,8, najsilniejszy od 10 lat - podały miejscowe media. Epicentrum znajdowało się w rejonie Pól Flegrejskich, określanych przez niektóre media jako „najniebezpieczniejszy superwulkan Europy”. - Jest aktywny, dlatego jest pewne, że tam będzie erupcja, prędzej czy później - powiedział wulkanolog Ivan Sunyé Puchol w rozmowie z ilmessaggero.it.

Zdj. ilustracyjne
fot. Associated Press/East News (tło: zdj. ilustracyjne), Twitter/Il Mondo dei Terremoti

Wstrząs był odczuwalny w większości Neapolu. Nie spowodował żadnych zniszczeń, ale w niektórych dzielnicach ludzie ze strachu wyszli na ulice – poinformowała włoska agencja prasowa ANSA. 

Wstrząs przerwał lokalny dziennik telewizyjny na kanale Rai Tre, nadawany na żywo ze studia w Neapolu. - W studiu trwa w tej chwili trzęsienie ziemi (…) jesteśmy dalej na żywo, jesteśmy spokojni - – mówił dziennikarz prowadzący program.

Redakcja poleca

Pola Flegrejskie "skrajnie niebezpieczne". Superwulkan się przebudził?

Pola Flegrejskie to mierząca ok. 15 km średnicy kaldera superwulkanu. Na ich obszarze znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne. Leży tam również 80-tysięczne miasto Pozzuoli. Ostatnią erupcję wulkanu odnotowano w 1538 roku, a od 2012 roku obserwuje się tam wypiętrzanie gruntu. 

Obszar ten jest przedmiotem „stałej” uwagi sejsmologów, nawet jeśli „jak dotąd nie ma oznak nagłych zmian w porównaniu z trendem obserwowanym przez ostatnie 10 lat” – powiedział ANSA wulkanolog Giovanni Macedonio z Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii. Przypomniał, że obowiązuje „żółty alert”, wymagający obserwacji tego obszaru 24 godziny na dobę.

O zagrożeniu związanym z Polami Flegrejskimi informowały w ostatnich miesiącach media. Pola Flegrejskie mogą być mniej znane od Wezuwiusza, który zniszczył Pompeje, ale są obecnie „skrajnie niebezpieczne” – podała w czerwcu agencja AFP, powołując się na badanie naukowe. Według jego autorów części wulkanu są rozciągnięte w takim stopniu, że grożą pęknięciem. 

- Nie twierdzimy, że nastąpi erupcja, ale że warunki stały się bardziej sprzyjające erupcji - mówił jeden z autorów, Christopher Kilburn z University College w Londynie. Według części naukowców wybuch Pól Flegrejskich prawie 40 tys. lat temu mógł przyczynić się do wyginięcia neandertalczyków. Portal Space.com określił go jako "najniebezpieczniejszy superwulkan Europy". 

Jak podał portal ilmessaggero.it, gdyby doszło do erupcji, popiół przenoszony przez wiatr mógłby pokonać odległość kilkudziesięciu kilometrów i dotrzeć nawet do Neapolu. Podobnie jak na Sycylii, kiedy wybucha Etna, w Katanii pada deszcz popiołu. 

Obecnie na terenie określonym przez włoską Obronę Cywilną jako strefa czerwona, czyli obszar największego ryzyka, mieszka około 500 tys. ludzi. Kolejnych 800 tys. osób mieszka w strefie żółtej – przekazała w czerwcu AFP. 

Sytuacja sejsmiczna na Polach Flegrejskich była niespokojna w latach 1983-1984, gdy poziom gruntu podnosił się bardzo szybko. W ciągu dwóch lat odnotowano 16 tys. trzęsień ziemi o magnitudzie nieprzekraczającej 3. Następnie ziemia zaczęła opadać, a od 2012 znów się podnosi, choć nie tak szybko, jak w latach 80. XX wieku – wyjaśnił Macedonio. 

- W ostatnich tygodniach notujemy wypiętrzanie o około 1,5 centymetra miesięcznie, a częstotliwość trzęsień ziemi rośnie - dodał ekspert. Według niego w nadchodzących miesiącach przeprowadzone zostaną badania mające ustalić, czy proces podnoszenia poziomu gruntu przyspiesza.

Nie przegap