Obserwuj w Google News

Poważna wpadka Rosjan. I to zaledwie 20 km od linii frontu

2 min. czytania
04.10.2023 11:34
Zareaguj Reakcja

Rosyjskie siły obrony powietrznej najprawdopodobniej zestrzeliły 28 września jeden ze swoich wielozadaniowych odrzutowców bojowych Su-35S (Flanker-M w kodzie NATO) nad Tokmakiem, ok. 20 km za obecną linią frontu - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosja
fot. Evgeniy Paulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/East News

Do zdarzenia miało dojść 28 września nad Tokmakiem, miastem położonym w obwodzie zaporoskim (południowo-wschodnia część Ukrainy), ok. 20 km za obecną linią frontu. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało o sprawie w swojej codziennej aktualizacji wywiadowczej, opublikowanej w mediach społecznościowych. 

Kosztowna wpadka Rosjan. Mieli zestrzelić własny samolot

Chociaż od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę (czyli od 24 lutego 2022 roku) Rosja straciła około 90 samolotów, jest to prawdopodobnie dopiero piąta utrata Su-35S, najbardziej zaawansowanego rosyjskiego odrzutowca bojowego w użyciu.

Redakcja poleca

W raporcie brytyjskiego MOM dodano, że lokalizacja jest istotna, ponieważ położony w obwodzie zaporoskim Tokmak jest silnie ufortyfikowanym miastem, które często gości rosyjskie dowództwo w sektorze linii frontu będącym przedmiotem jednych z najintensywniejszych walk.

Kwatery dowództwa są zazwyczaj chronione przez specjalne systemy obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu. "Są one prawie na pewno utrzymywane w bardzo wysokiej gotowości, ponieważ Ukraina nadal prowadzi skuteczne głębokie ataki na takie lokalizacje" - napisano w aktualizacji wywiadowczej.

Nie przegap