Obserwuj w Google News

Putin wydał rozkaz. Gierasimow ma czas do marca

1 min. czytania
17.01.2023 07:58
Zareaguj Reakcja

Władimir Putin wydał rozkaz nowemu naczelnemu dowódcy sił inwazyjnych generałowi Walerijowi Gierasimowowi. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji ma za zadanie zająć Donbas do marca – podała Ukraińska Prawda.

Władimir Putin, Walery Gierasimow
fot. MIKHAIL KLIMENTYEV/AFP/East News

Kreml ogłosił w środę, że  Walerij Gierasimow, od 2012 roku szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, zastąpił gen. Surowikina na stanowisku dowódcy połączonej grupy wojsk w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak Rosja nazywa wojnę w Ukrainie. Surowikin został zaś jednym z trzech zastępców Gierasimowa.

Wojna w Ukrainie. Putin nakazał zająć cały Donbas do marca

W poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow ostrzegł, że  Rosja przygotowuje się do przełomowego zrywu w wojnie. – Mobilizacja do armii i zmiany kadrowe w rosyjskim dowództwie świadczą o prawdopodobieństwie kolejnej szerokiej ofensywy w lutym lub marcu – tłumaczył.

Redakcja poleca

Jak poinformował portal Ukraińska Prawda, cytując słowa członka ukraińskiego wywiadu wojskowego, Donbas jest priorytetem dla sił rosyjskich. –  Władimir Putin wyznaczył Gierasimowowi zadanie zdobycia Donbasu do marca i utworzenie tam strefy bezpieczeństwa – powiedział Andrij Jusow.

– Putin nie zwraca uwagi na rzeczywistość, nie zmienił swoich globalnych celów, czyli zniszczenia Ukraińców jako narodu i zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa – dodał.

Przedstawiciel wywiadu zauważył też, że nie są to pierwsze zadania, jakie Putin stawia swoim dowódcom wojskowym. – Za każdym razem ich terminy są przesuwane. Mija już rok, odkąd "zajmują Kijów w trzy dni". Teraz też nic nie zdziałają – ocenił Jusow.

RadioZET.pl/PAP