Putin wydał rozkaz. Gierasimow ma czas do marca
Władimir Putin wydał rozkaz nowemu naczelnemu dowódcy sił inwazyjnych generałowi Walerijowi Gierasimowowi. Szef sztabu generalnego sił zbrojnych Rosji ma za zadanie zająć Donbas do marca – podała Ukraińska Prawda.

Kreml ogłosił w środę, że Walerij Gierasimow, od 2012 roku szef rosyjskiego Sztabu Generalnego, zastąpił gen. Surowikina na stanowisku dowódcy połączonej grupy wojsk w tzw. specjalnej operacji wojskowej, jak Rosja nazywa wojnę w Ukrainie. Surowikin został zaś jednym z trzech zastępców Gierasimowa.
Wojna w Ukrainie. Putin nakazał zająć cały Donbas do marca
W poniedziałek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow ostrzegł, że Rosja przygotowuje się do przełomowego zrywu w wojnie. – Mobilizacja do armii i zmiany kadrowe w rosyjskim dowództwie świadczą o prawdopodobieństwie kolejnej szerokiej ofensywy w lutym lub marcu – tłumaczył.
Jak poinformował portal Ukraińska Prawda, cytując słowa członka ukraińskiego wywiadu wojskowego, Donbas jest priorytetem dla sił rosyjskich. – Władimir Putin wyznaczył Gierasimowowi zadanie zdobycia Donbasu do marca i utworzenie tam strefy bezpieczeństwa – powiedział Andrij Jusow.
– Putin nie zwraca uwagi na rzeczywistość, nie zmienił swoich globalnych celów, czyli zniszczenia Ukraińców jako narodu i zniszczenia Ukrainy jako niepodległego państwa – dodał.
Przedstawiciel wywiadu zauważył też, że nie są to pierwsze zadania, jakie Putin stawia swoim dowódcom wojskowym. – Za każdym razem ich terminy są przesuwane. Mija już rok, odkąd "zajmują Kijów w trzy dni". Teraz też nic nie zdziałają – ocenił Jusow.
RadioZET.pl/PAP