Obserwuj w Google News

Ukraina już wie, kto stał za atakiem w Dnieprze. "Żaden morderca nie uniknie kary"

2 min. czytania
16.01.2023 18:01
Zareaguj Reakcja

Zidentyfikowaliśmy kilkudziesięciu rosyjskich wojskowych, odpowiedzialnych za sobotni ostrzał rakietowy budynku mieszkalnego w Dnieprze, w wyniku którego zginęło co najmniej 40 cywilów - oznajmiła w poniedziałek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). - Żaden morderca nie uniknie kary - zapewnił szef SBU Wasyl Maluk.

Dniepr
fot. PAP/EPA

W sobotę rosyjskie wojska przeprowadziły kolejny zmasowany atak rakietowy na Ukrainę. Ukraińska armia powiadomiła, że siły obrony powietrznej zneutralizowały 21 spośród 33 pocisków wroga. Ostrzelane zostały największe miasta, m.in Kijów, Charków i Odessa. Jak podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wszędzie celem były obiekty cywilne.

Ukraina już wie, kto stał za atakiem w Dnieprze

Tego dnia późnym popołudniem rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył również w wielopiętrowy blok mieszkalny w Dnieprze (środkowo-wschodnia część Ukrainy), doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku. Zginęło co najmniej 40 osób, a 75 zostało rannych.

Redakcja poleca

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek na Telegramie, że udało się zidentyfikować kilkudziesięciu rosyjskich wojskowych, odpowiedzialnych za sobotni ostrzał.

Tragicznym w skutkach atakiem kierowali dowódca 52. pułku ciężkich bombowców płk Oleg Timoszyn, dowódca oddziału lotnictwa w tym pułku mjr Aleksiej Iwanienko oraz szef sztabu eskadry lotnictwa w zgrupowaniu sił powietrznych w Szajkowce (w obwodzie kałuskim w zachodniej Rosji) Dmitrij Golenkow.

- Każda rosyjska zbrodnia wojenna została popełniona przez konkretnego sprawcę. SBU ustali i opublikuje dane personalne wszystkich osób za to odpowiedzialnych. Żaden morderca nie uniknie kary - oznajmił szef SBU Wasyl Maluk.

Niech każdy, kto naciska przycisk "start", kto jest zamieszany w takie zbrodnie, potem nieustannie spodziewa się zemsty. Ta zemsta z pewnością nastąpi. SBU zgromadziła już bardzo wiele dowodów dla międzynarodowych sądów - Wasyl Maluk, szef SBU

Akcja ratownicza w Dnieprze wciąż trwa. Liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ 30 cywilów uważa się obecnie za zaginionych. - W wyniku ostrzału całkowicie zrujnowano 72 mieszkania, uszkodzono - 236. Zniszczono też 25 samochodów - dodała SBU w poniedziałkowym komunikacie.

RadioZET.pl/PAP/Telegram