Obserwuj w Google News

Rosjanie zmienili zdanie. Pierwszy taki sondaż od inwazji na Ukrainę

2 min. czytania
16.11.2023 11:50
Zareaguj Reakcja

Rosja powinna rozpocząć negocjacje pokojowe i wstrzymać dalsze działania wojenne w Ukrainie - wynika z najnowszego badania niezależnej sondażowni Russian Field. Jak poinformował serwis Meduza, to pierwsza taka sytuacja od rozpoczęcia przez Kreml pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

Władimir Putin
fot. ALEXANDER NEMENOV/AFP/East News (ilustracyjne)

Kreml od ponad półtora roku kontynuuje pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Pomimo że Rosji nie udało się osiągnąć zakładanych celów wojskowych i politycznych, straty ludzkie liczone są w dziesiątkach tysiącach zabitych, a armia utraciła dużą część swojego potencjału. 

Niezależny serwis Meduza poinformował o wynikach najnowszego sondażu, w którym zadano pytania Rosjanom o wojnę w Ukrainie. Po raz pierwszy od lutego 2022 r. jest więcej zwolenników rozmów pokojowych niż prowadzenia działań militarnych.

Redakcja poleca

Rosjanie przeciwko wojnie? Pierwszy taki sondaż od inwazji

"Około 48 procent respondentów stwierdziło, że Rosja powinna rozpocząć rozmowy pokojowe, a 39 procent chce kontynuowania wojny" - poinformowała Meduza, powołując się na niezależną sondażownię Russian Field. Za nieprzerwaniem inwazji najchętniej opowiadali się "zabezpieczeni finansowo mężczyźni w wieku powyżej 45 lat".

Co więcej, 74 proc. respondentów stwierdziło, że poprze decyzję prezydenta o podpisaniu traktatu pokojowego „nawet jutro”. Tak dużo ankietowanych opowiadało się za tą opcją tylko jesienią ubiegłego roku, kiedy Kreml ogłosił mobilizację.

Rosjanie zapytani przez Russian Field mieli różne wyobrażenia tego, jak powinno wyglądać zawieszenie broni. Największa grupa (10 proc.) stwierdziła, że chce po prostu „powrotu do czasu pokoju i położenia kresu rozlewowi krwi”. Sześć procent respondentów stwierdziło, że zażądałoby kapitulacji Ukrainy, a trzy procent opowiada się za powrotem do granic obu państw z 1991 roku.

Jak poinformowała sondażownia Russian Field, badanie przeprowadzono na grupie 1611 respondentów zróżnicowanych pod względem wieku i płci na terenie Federacji Rosyjskiej. Sondaż prowadzono w dniach 21-29 października 2023 r. za pomocą wywiadów telefonicznych.

Źródło: Radio ZET/Meduza.io

Nie przegap