Obserwuj w Google News

Kreml reaguje na ruch polskich władz. "Białoruś wie, co robić"

2 min. czytania
14.11.2023 12:49
Zareaguj Reakcja

Rozmieszczenie batalionu czołgów w Polsce w pobliżu granicy z Białorusią to kolejny krok w kierunku eskalacji napięcia - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał też, że władze w Mińsku "wiedzą, co robić". To komentarz do decyzji o utworzeniu przez polskie władze nowej jednostki wojskowej na Podlasiu.

Kreml
fot. Alexander Nemenov/Pool Photo via AP/East News

500-600 żołnierzy będzie docelowo służyć w otwartej w niedzielę jednostce wojskowej w Czartajewie niedaleko Siemiatycz (woj. podlaskie) - podało w niedzielę Ministerstwo Obrony Narodowej. Jednostka zlokalizowana jest niedaleko  granicy polsko-białoruskiej.

Kreml reaguje na ruch Polski. "Białoruś wie, co robić"

Jak podkreślał obecny na uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak, powołany w tym miejscu batalion czołgów ma wzmocnić obronę kraju przed ewentualnym atakiem ze Wschodu. Zaznaczył również, że powołanie jednostki ma na celu wzmocnienie obrony na kierunku ewentualnego ataku ze Wschodu ze strony Rosji i Białorusi.

- Mamy świadomość zagrożeń, doskonale zdajemy sobie sprawę, że władcy Kremla rozpętali wojnę, dlatego, że chcą odbudować imperium rosyjskie, które zawsze było groźne dla narodów, które zamieszkiwały w sąsiedztwie. W związku z tym, żeby nie dopuścić do zaatakowania naszej ojczyzny, wzmacniamy wojsko polskie, powołujemy do życia nowe jednostki wojskowe - powiedział.

Redakcja poleca

Na te zapowiedzi zareagowała już Rosja. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas konferencji prasowej przekonywał, że decyzja polskich władz spowoduje eskalację napięcia w regionie oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Białorusi.

- Oczywiście, to kolejny krok w kierunku eskalacji napięcia, nic więcej. W tym przypadku nasi białoruscy przyjaciele wiedzą, co robić. I w ogóle robią wszystko, co konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo - stwierdził współpracownik Władimira Putina, cytowany przez Ria Novosti.

Źródło: Radio ZET/ria.ru/PAP

Nie przegap