Obserwuj w Google News

Uratowano urodzone pod gruzami dziecko. Jego rodzice zginęli

2 min. czytania
07.02.2023 15:39
Zareaguj Reakcja

Ciężarna kobieta uwięziona pod gruzami zawalonego domu w rejonie Aleppo urodziła, ale zmarła, zanim dotarli do niej ratownicy - informuje CBS, powołując się na lokalnych aktywistów. Dziecko ocalono. Zginąć jednak miał również ojciec dziecka.

trzęsienie ziemi Aleppo
fot. LOUAI BESHARA /AFP /East News/ Twitter: Mike Sington

Z doniesień wynika, że kobieta urodziła tuż po pierwszym, najsilniejszym wstrząsie, który nawiedził Turcję i Syrię w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Nagranie pokazujące mężczyznę wyciągającego spod gruzów przysypanego pyłem noworodka zostało umieszczone w mediach społecznościowych, nie ma jednak pewności, gdzie dokładnie zostało wykonane.

Redakcja poleca

Syria. Z gruzów uratowano noworodka

Syryjska państwowa agencja informacyjna Sana podała we wtorek, że co najmniej 812 osób zginęło w rejonach Aleppo, Latakii i Hamy. Reuters donosi zaś, że liczba ofiar na terenach znajdujących się pod kontrolą rebeliantów jest niemal równie wysoka.

ZOBACZ TAKŻE: Jak powstaje trzęsienie ziemi? Co zrobić, gdy znajdziemy się na obszarze wstrząsów?

Przedstawiciele WHO zwracają uwagę, że sytuacja dotkniętych przez trzęsienie ziemi mieszkańców jest najgorsza na terenie Syrii, wyniszczonej wojną i trwającym blisko 12 lat wielowarstwowym kryzysem. Szczególnie trudna, ich zdaniem, może być sytuacja w regionach, do których nie docierają media.

W Aleppo w Syrii została znacznie uszkodzona zabytkowa cytadela - przekazało we wtorek w oświadczeniu UNESCO, które rozpoczęło badanie szkód w dziedzictwie kulturowym wyrządzonych przez trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W kataklizmie ucierpiały liczne zabytki w obu krajach.

Oszacowanie szkód ma na celu szybkie zabezpieczenie i ustabilizowanie cennych budowli - przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury.

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter