Obserwuj w Google News

"Nie ma pieniędzy na szatnie dla dzieci, a są na wille". Gorąca dyskusja o dotacjach Czarnka

2 min. czytania
04.02.2023 08:55
Zareaguj Reakcja

PiS przedstawił projekt uwłaszczamy się na swoim - mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy o aferze willa plus w 6. Dniu Tygodnia w Radiu ZET. 40 mln zł dotacji z resortu edukacji dla organizacji pozarządowych na zakup nieruchomości bronili politycy PiS i Solidarnej Polski.

6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET
fot. Radio ZET

Andrzej Stankiewicz w sobotę pytał zaproszonych polityków o aferę willa plus. Tak potocznie media nazywają konkurs resortu oświaty "Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania". Minister edukacji Przemysław Czarnek samodzielną decyzję rozdysponował 40 mln zł dla 42 organizacji pozarządowych na zakup nieruchomości. 

Dziennikarze i opozycja zwracają uwagę, że beneficjentami są organizacje powiązane z ludźmi obozu rządzącego, którzy planują kupić za kilka milionów złotych budynki m.in. na warszawskim Mokotowie. - PiS przedstawił projekt uwłaszczamy się na swoim - skomentował Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Redakcja poleca

6. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Politycy o aferze willa plus

- Nie ma żadnego uzasadnienia dla tych wniosków (które trafiły do MEiN - red.), które niektóre były negatywnie opiniowane przez ministerstwo. Była polityczna lista - dodał Gawkowski. Zapowiedział, że Lewica rozpocznie w resorcie edukacji kontrolę poselską, złożenie wniosku do Najwyższej Izby Kontroli. - Będziemy też iść do prokuratury - dodał.

Poseł PiS i wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży określił Przemysława Czarnka mianem "odważnego ministra". - Eksperci z ministerstwa mają prawo ocenić projekt, ale to autonomiczna decyzja ministra. Nie widzę w tym żadnego problemu. To prerogatywa ministra Czarnka - komentował. Dodał, że willa plus to "afera kręcona przez TVN24, aby wypełnić ramówkę".

- Na liście organizacji z dotacjami nie ma Caritas czy ZHP. Czy to jest lewactwo? - pytała retorycznie polityków PiS posłanka KO Barbara Nowacka. - W sytuacji, kiedy dzieci nie mają dostępu do wyremontowanej szatni, to pieniądze idą na mobilną scenę, żeby robić wydarzenia dla turystów w Pokamedulskim Zespole Klasztornym. (...) Elementarz moralny jest taki, że najpierw trzeba pomóc potrzebującym - dodała.

Poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański bardzo skrytykował obecnych w studiu polityków opozycji za nazywanie dotacji Czarnka kradzieżą. - Pod kątem legalizmu nie ma tutaj wątpliwości. Można dyskutować o moralnych aspektach - argumentował.

Dariusz Klimczak, poseł PSL, komentował: - Dla organizacji pozarządowych najważniejsza nie jest siedziba, a już na pewno nie willa. Polityk opozycji dodał, że dotacje od MEiN otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Goszczanowie na Lubelszczyźnie, skąd pochodzi minister Czarnek. - Dlaczego inne OSP nie dostały dotacji? - dodał.

RadioZET.pl