Obserwuj w Google News

Politycy komentują umowę koalicyjną. "Słyszałem zastrzeżenia"

2 min. czytania
12.11.2023 08:10
Zareaguj Reakcja

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Gośćmi Andrzeja Stankiewicza w niedzielę 12 listopada będą: Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska), Anna Maria Żukowska (Lewica), Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość), Paweł Zalewski (Polska 2050) i Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Start programu o 9:02. Transmisja na Facebooku i YouTube.

Andrzej Stankiewicz
fot. Radio ZET

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Na dzień przed pierwszym posiedzeniem Sejmu X kadencji Andrzej Stankiewicz pytał polityków o komentarze do umowy koalicyjnej. W piątek taki dokument podpisali liderzy KO, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050. 

- Słyszałem zastrzeżenia, że ona (umowa koalicyjna - red.) w pewnych kwestiach nie jest konkretna. Przypomnę, że pracowaliśmy w bardzo krótkim czasie bez danych, które mają poszczególne ministerstwa - mówił Paweł Zalewski z Polski 2050.

Redakcja poleca

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Politycy komentują umowę koalicyjną

Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy dodała: - Ja się cieszę i jestem zadowolona z umowy koalicyjnej. Pewne rzeczy w umowie są, pewnych nie ma, co nie znaczy, że się nie pojawią w przyszłości.

Krytycznych opinii w sprawie umowy koalicyjnej nie ukrywali politycy obozu Zjednoczonej Prawicy. - Słyszymy już zapowiedzi łamania praworządności, jeśli ktoś chce uznawać za niebyły wyrok Trybunału Konstytucyjnego (ws. aborcji - red.) - mówił Marcin Horała z PiS.

Politycy komentowali również duże inwestycje rozpoczęte przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, w tym Centralny Port Komunikacyjny. Marcin Horała odniósł się do kontrowersji ws. wyboru nowych inwestorów CPK. - Ta decyzja została podjęta przed wyborami, ale ogłoszona po wyborach. (…) Ja powiem więcej, jeszcze kilka przetargów jest w biegu i one będą rozwiązywane w najbliższym czasie - mówił poseł PiS.

Z kolei Dariusz Joński z KO komentował: - Mówiliśmy od samego początku - zatrzymanie CPK i pełen audyt tego, co tam się działo. Wybór dwóch inwestorów na parę godzin przed wyborami w ogóle nie powinien mieć miejsca.

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. "Desperacki kurs Nowogrodzkiej"

Goście Andrzeja Stankiewicza komentowali również wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z 10 listopada, kiedy PiS zorganizował w Warszawie własne obchody Święta Niepodległości. Mówił m.in. "anihilacji państwa polskiego" oraz ostrzegał przed zmianami w unijnych traktatach, po których "Polska nie będzie już państwem".

- Wykorzystał Święto Niepodległości. To jest jakiś desperacki kurs Nowogrodzkiej. Może niech mu ktoś wytłumaczy, że my skończyliśmy wojnę z Niemcami w 1945 - mówił Dariusz Joński. Anna Maria Żukowska oceniła, że takie słowa prezesa PiS "na Polaków już nie działają". Z kolei Paweł Zalewski alarmował, że retoryka "wojny polsko-polskiej" w ustach Kaczyńskiego jest coraz ostrzejsza i obawia się wzbudzenia przez PiS brutalnych antyrządowych protestów po powołaniu nowego rządu.

Oglądaj

Źródło: Radio ZET 

Nie przegap