Obserwuj w Google News

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. „Finansujemy ten zbrodniczy reżim Putina”

2 min. czytania
20.03.2022 08:10
Zareaguj Reakcja

W niedzielę  20 marca goście Andrzeja Stankiewicza w programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET dyskutowali o wojnie w Ukrainie oraz roli, jaką w zakończeniu konfliktu powinna odegrać Polska. Wyprawa Morawieckiego i Kaczyńskiego otrzymała zarówno pozytywne, jak i negatywne oceny - często od tych samych polityków. Wskazano także na konieczność uniezależnienia się od rosyjskich surowców: kupując je, „finansujemy ten zbrodniczy reżim Putina”.

7. dzień Tygodnia w Radiu ZET 20 marca
fot. Radio ZET

Wojna w Ukrainie była najważniejszym tematem poruszanym przez polityków w  programie 7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Analizowano wyprawę premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do Kijowa, dyskutowano reakcje krajów zachodu i NATO na propozycję zorganizowania misji pokojowej oraz dyskutowano o tym, jak Polska powinna traktować chroniących się w naszym kraju uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainie.

Joanna Kluzik-Rostowska z Koalicji Obywatelskiej doceniła siłę gestu, jakim była wizyta premierów i Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie, wskazała jednak, że formacja rządząca potraktowała podróż jako okazję do poprawienia notowań, a nie faktyczną misję pomocową. Zełenskiemu nie przedstawiono żadnych konkretnych propozycji - chyba, że zrobiono to w sposób tajny.

Redakcja poleca

7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET. Wojna w Ukrainie i derusyfikacja gospodarki

Podobnie wyprawę do Kijowa ocenił Krzysztof Bosak z Konfederacji, nie zgadzając się jednak z tezą, że Polska powinna skupiać się na zakulisowych rozmowach, a nie na symbolicznych, publicznych gestach. W innym przypadku nasz kraj sprawiałby wrażenie pasywnego na arenie międzynarodowej.

Robert Biedroń z Lewicy skrytykował ogłoszoną przez Kaczyńskiego propozycję misji pokojowej pod egidą NATO, wskazując, że wysłanie żołnierzy Sojuszu do Ukrainy doprowadziłoby do eskalacji konfliktu.

Niemal identyczną ocenę sytuacji przedstawiła Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, podkreślając, że na poziomie symbolicznym i politycznym wyprawa do Kijowa była potrzebna, propozycje złożone przez Kaczyńśkiego nie zostały jednak do końca przemyślane.

- Wypowiedź o misji pokojowej być może była niepotrzebna, bo mogła być odebrana nieprofesjonalnie - dodał Krzyszfot Bosak, a  Paulina Hennig-Kloska stwierdziła, że „w pierwszych dniach wojny głos Polski był słuchany i dzisiaj głównym celem naszej dyplomacji jest to, żebyśmy nadal byli słuchani. Dzisiaj nie mam pewności, czy przy takich nawoływaniach o misję pokojową NATO to wzmacnia nasz głos”. Goście Andrzeja Stankiewicza przypomnieli, że zarówno NATO, jak i Stany Zjednoczone wykluczyły możliwość zaangażowania się Sojuszu w bezpośrednią misję w Ukrainie. Mówił o tym Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dyskusja toczyła się także na temat zapowiedzianej przez premiera Morawieckiego tarczy antyputinowskiej, mającej doprowadzić do „derusyfikacji” polskiej gospodarki. Zakres proponowanych rozwiązań został skrytykowany przez Paulinę Hennig-Kloskę.

Oglądaj

W 7. Dniu Tygodnia w Radiu ZET 20 marca nie wziął udziału przedstawiciel koalicji rządzącej.

RadioZET.pl