Zamknij

42,7 proc. wartości KPO na cele klimatyczne. Koniec z paliwami kopalnymi z Rosji?

01.06.2022 10:11

Projekty realizujące cele klimatyczne to 42,7 procent wartości KPO – poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Polska będzie mogła znacznie zmniejszyć zależność od rosyjskich surowców energetycznych.

Grzegorz Puda
fot. Piotr Molecki/East News

Krajowy Plan Odbudowy to 23,85 mld euro w postaci grantów oraz ponad 11,5 mld w preferencyjnych pożyczkach, które będziemy mogli zainwestować w transformację polskiej gospodarki. Środki te przez długi czas pozostawały zablokowane ze względu na zastrzeżenia dotyczące przestrzegania praworządności przez polski rząd.

Dzięki porozumieniu dotyczącemu między innymi zlikwidowania kwestionowanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zobowiązaniu się do spełnienia innych wymogów, nazywanych przez KE „kamieniami milowymi”, polski KPO zostanie najprawdopodobniej odblokowany 2 czerwca. Do naszego kraju zacznie płynąć strumień pieniędzy, który pozwoli między innymi obniżyć inflację.

KPO pomoże uniezależnić się od paliw kopalnych. 42,7 procent środków na cele klimatyczne

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że Regionalnej będzie koordynować współpracę kilkunastu resortów w procesie przygotowania i wdrożenia 48 reform i 117 powiązanych z nimi kamieni milowych oraz 54 inwestycji i 166 powiązanych z nimi wskaźników.

- Projekty realizujące cele klimatyczne będą stanowiły 42,7 procent wartości KPO. Drugi kluczowy obszar reform to transformacja cyfrowa, na którą przeznaczymy 20,85 procent środków KPO - poinformował Grzegorz Puda.

Inwestycje klimatyczne będą miały za zadanie zmniejszyć zależność od paliw kopalnych dzięki inwestycjom w OZE oraz poprawianiu efektywności energetycznej rozwiązań stosowanych u odbiorców końcowych.

Polacy otrzymywali już pomoc finansową w modernizacji systemów grzewczych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Puda dodał, że w związku z nowymi wyzwaniami, które dla Polski pojawiły się po rozpoczęciu wojny w Ukrainie, Polsce potrzebne są każde dodatkowe środki i ich regularny napływ, tak, by zwiększyć skalę inwestycji, przywrócić dynamikę wzrostu gospodarczego sprzed okresu pandemii i wojny oraz  ograniczyć inflację.

- Zaplanowane w KPO reformy oraz inwestycje mają na celu nie tyle przywrócić gospodarkę do stanu sprzed pandemii COVID-19, ile przestawić ją na nowe tory rozwoju tak, abyśmy mogli jako państwo stawić czoła wyzwaniom demograficznym, zmianom klimatu, uczestniczyć w tworzeniu i korzystaniu z nowych technologii, skorzystać z dobrodziejstw cyfryzacji. Skutki realizacji KPO odczuje każdy - obiecał minister.

loader

RadioZET.pl/PAP