Zamknij

Ukraińcy ratunkiem dla naszej służby zdrowia? Lekarzy i pielęgniarek przybędzie

Katarzyna Witwicka
14.03.2022 12:33

Ukraińcy, którzy osiedlą się w Polsce, być może wesprą także polską służbę zdrowia. Agencje zatrudnienia szacują, że dzięki uproszczonej ścieżce uzyskiwania zgody na wykonywanie zawodu, lekarzy i pielęgniarek zza wschodniej granicy przybędzie.

Ukraińcy ratunkiem dla polskiej służby zdrowia
fot. Robert Wozniak/East News

Wojna w Ukrainie zmusiła do ucieczki z kraju ponad 2 mln osób. Polską granicę, według danych Straży Granicznej, przekroczyło już ponad 1,7 mln Ukraińców, z czego część z pewnością na dłużej zostanie w Polsce.

Analitycy z agencji zatrudnienia Personnel Service szacują, że specjaliści z Ukrainy zasilą szeregi lekarzy i pielęgniarek w polskich szpitalach. Ułatwi to uproszczony proces nabywania zgody na wykonywanie zawodu.

Ukraińcy ratunkiem dla polskiej służby zdrowia

„W zeszłym roku ponad 4,1 tys. Ukraińców uzyskało w Polsce zezwolenia na pracę w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. W tym roku przedstawicieli zawodów medycznych ze Wschodu może być więcej” – prognozuje Personnel Service.

Agencja dodaje, że dzięki uproszczonemu trybowi uzyskiwania zgód na wykonywanie zawodu niebawem krąg medyków w polskich szpitalach może się powiększyć. Jak podał resort zdrowia, część wymaganych dokumentów można będzie dostarczyć dopiero w ciągu pół roku po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Resort udziela zgody na wykonywanie zawodu maksymalnie na 5 lat.

- Na ten moment do Polski w wyniku wojny w Ukrainie przybyło już 1,7 mln uchodźców, w tym głównie kobiety. Znajdziemy wśród nich przedstawicielki wszystkich zawodów, od sprzątaczek, programistek po lekarki i pielęgniarki. Przyśpieszenia uzyskiwania zgód na wykonywanie zawodu duże ułatwienie, które pozwoli na uzupełnienie luk w placówkach ochrony zdrowia, które w obecnej sytuacji, gdy opieką trzeba objąć obywateli zarówno polskich, jak i ukraińskich, potrzebuje zastrzyku kadry– zauważa Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

loader

Trwa wojna na Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/mat.pras