Zamknij

K. Sobolewski o otwieraniu hoteli: Być może już na Walentynki. Decyzja na dniach

04.02.2021 06:05

- Jeśli utrzyma się ten stan, który jest w tej chwili z liczbą zakażonych, to być może w najbliższych dniach będą ogłoszone decyzje, może jeszcze nawet w tym tygodniu – mówi o otwieraniu hoteli Gość Radia ZET Krzysztof Sobolewski.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS zapowiada, że być może hotele będą otwarte już na Walentynki. Dopytywany przez Beatę Lubecką o to, co wicepremier i prezes PiS myśli na temat otwierania hoteli, polityk odpowiada: - Uważa, że trzeba być bardzo ostrożnym i nie dopuścić do sytuacji, jaka była w Portugalii – otworzono wszystko, co możliwe a w tej chwili Portugalia jest na skraju zapaści służby zdrowia.

Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS był również pytany o to, co koalicja rządząca zrobi teraz z prawem aborcyjnym. - Analizujemy uzasadnienie wraz z wyrokiem TK i w niedługim czasie będziemy komunikować o działaniach. Kilka tygodni. To dosyć spory dokument, trzeba to dokładnie przeanalizować – komentuje Gość Radia ZET. Jest w PiS wola, żeby złagodzić twarde prawo aborcyjne? - Wyrok nie zakazuje w Polsce aborcji. Pozostały 2 przesłanki – w tym głównie zagrożenie życia i zdrowia kobiety. W uzasadnieniu są przesłanki, że wady letalne też mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety – tłumaczy Krzysztof Sobolewski. Dopytywany o prezydencki projekt, poseł partii rządzącej zapowiada, że będzie „jednym z odniesień się, będzie też projekt prezydencki”.

- Najpierw się zapoznamy, jeśli trafi do Sejmu, ale nie mogę teraz powiedzieć, że Zjednoczona Prawica poprze taki projekt. Raczej wykluczam – odpowiada Sobolewski, pytany z kolei o obywatelski projekt liberalizujący prawo aborcyjne w Polsce. Gość Radia ZET zaznacza, że kwestia aborcji to sprawa „bardzo delikatna” i wszelkie gwałtowne ruchy jej nie służą.

- Po decyzji o rozwiązaniu struktur PiS w Wałbrzychu i wykluczeniu ok. 120 działaczy, część z tych osób już odwołuje się do koleżeńskiego sądu dyscyplinarnego. Jest w PiS komisja dyscyplinarna, która będzie rozpatrywać odwołania. Będziemy podejmować decyzje – zapowiada w Radiu ZET szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. - Nie wykluczamy, że wśród  tych 120 osób są osoby zasłużone dla PiS, działające zgodnie ze statutem i zasadami – dodaje. - Być może te osoby zostaną przywrócone bądź wystąpią o ponowne przyjęcie – komentuje polityk.

"Zakładam, że wytrzymamy jeszcze 2, może 3 kadencje"

- W przeciwieństwie do „zjednoczonej opozycji” czy totalnej opozycji, u nas jest ten wyjątek, że mamy lidera, który ma ostatnie słowo w każdej kwestii dotyczącej Zjednoczonej Prawicy. A prezes jasno powiedział, że Mateusz Morawiecki jest i pozostanie premierem do końca kadencji. Minimum – mówi Gość Radia ZET Krzysztof Sobolewski. Tak w internetowej części programu komentuje informację o tym, że obecny premier miałby odejść z rządu. Morawiecki prezesem NBP w przyszłym roku? - Nic mi nie wiadomo, żeby był kandydatem na nowego prezesa – mówi szef Komitetu Wykonawczego PiS. Dopytywany o notowania Adama Glapińskiego, Gość Radia ZET ocenia go „wyłącznie pozytywnie”.

Jacek Kurski wejdzie do rządu? - Ma swoją misję i pełni tę misję w TVP. Nie mam informacji, żeby chciał zmienić miejsce urzędowania na stanowisko w rządzie. Nie wiem, jakie miałoby ono być – komentuje Krzysztof Sobolewski. - Znamy się długo i szanuję go za to, co do tej pory zrobił w TVP. Ma mój szacunek. Oddał TVP widzom – dodaje. Zdaniem Sobolewskiego są pewne „niedociągnięcia” i „duże braki”. - Ale mam nadzieję, że to też zostanie w dobrym kierunku zrobione – mówi polityk PiS.

Pytany o to, czy rząd wytrzyma do końca kadencji, Gość Radia ZET odpowiada: - Mam nadzieję, że nie tylko tej kadencji. - Zakładam, że wytrzymamy jeszcze 2, może 3 kadencje – ocenia.

Sobolewski: Niedługo założenia Nowego Polskiego Ładu

„Nowy Polski Ład”? - Niedługo będziemy prezentować założenia. Wczoraj prezydium Komitetu Politycznego zaakceptowało go. Teraz będziemy konsultować z koalicjantami, bo zgłaszali różne pomysły – mówi Krzysztof Sobolewski. Dodaje, że każdy z koalicjantów będzie miał „swoją cząstkę” w Nowym Polskim Ładzie, który będzie odpowiedzią na trudną rzeczywistość postcovidową.

"Stracił słuch społeczny i polityczną czujność"

Pytany o to, co będzie dalej z zawieszonym Zbigniewem Girzyńskim, Gość Radia ZET odpowiada, że po decyzji prezesa sprawa jest na biurku Karola Karskiego. - Po zbadaniu sprawy będzie wnioskował albo do prezesa PiS albo do Komitetu Politycznego o podjęcie dalszych działań – tłumaczy. Jadwiga Emilewicz bez konsekwencji? - Przeprosiła, zrozumiała swój błąd. W przypadku posła Girzyńskiego – do tej pory tego nie uczynił. Nie wykluczam, że nie złamał prawa. Emilewicz powiedziała, że straciła słuch społeczny. Pan poseł też go stracił, tylko po wszystkim nie odniósł się tak, jak trzeba było – mówi polityk PiS. Jego zdaniem Girzyński „stracił czujność polityczną”.

Polityk PiS był również pytany o swoją żonę i jej zasiadanie w 3 radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. - Ma kompetencje do zasiadania w radach nadzorczych, zdała egzamin państwowy w kwestii członkostwa więc spełnia wszystkie wymagania, które są z tym związane – tłumaczy Krzysztof Sobolewski.

Sobolewski: To PO ma problem z senatorami

Czy polityk powinien przeskoczyć z ministerstwa na urząd RPO? - To zależy od Sejmu i Senatu. Senat? Jestem optymistą. Może będzie niespodzianka. W Senacie to nie my mamy problem a PO, przynajmniej z niektórymi senatorami – komentuje szef Komitetu Wykonawczego PiS. Szanse na to, że to kandydat PiS, Piotr Warzyk zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Sobolewski ocenia na: - 50 na 50.

RADIOZET/MA