Zamknij

Prof. Senyszyn do M. Pawłowskiej: Oszukałaś wyborców, partię, klub. Dosyć tego!

23.03.2021 06:49

- Wolta absolutnie niezrozumiała. Na to wygląda [że nie miała poglądów – red.]. Jeżeli ma się poglądy, to takiej wolty zrobić nie można  - mówi o przejściu Moniki Pawłowskiej z Lewicy do Porozumienia, Gość Radia ZET prof. Joanna Senyszyn.

Joanna Senyszyn
fot. RadioZET

- Bardzo jestem ciekawa jak po tych wpisach, że PiS to banda bandytów, którzy krzywdzą kobiety, że Gowin jest beznadziejny, jak ona teraz będzie głosować – dodaje posłanka Nowej Lewicy. Prof. Senyszyn apeluje na antenie Radia ZET do Moniki Pawłowskiej: - Zrzeknij się mandatu, bo oszukałaś swoich wyborców, oszukałaś swoją partię, oszukałaś klub Lewicy. - Dosyć tego dobrego – dodaje. Zdaniem Gościa Radia ZET, Jarosław Gowin jest w trudnej sytuacji, bo „musi zbierać takie spady, ludzi bez kręgosłupa i bez poglądów”. Prof. Joanna Senyszyn ocenia, że tak radykalna zmiana może być podyktowana chęcią zrobienia kariery.

 "Życzenia do spełnienia"

Dopytywana przez Beatę Lubecką o Sojusz Lewicy Demokratycznej, posłanka odpowiada, że SLD jako szyld znika. – Ale SLD istnieje, członkowie są ci sami. Została dokonana zmiana nazwy. Od wielu lat się o tym mówiło, że może należy dać naszej partii nową markę – przekonuje Gość Radia ZET. Pytana o szefa Nowej Lewicy, prof. Senyszyn odpowiada, że na razie jest nim Włodek Czarzasty, ale członkowie chcą jak najszybciej zorganizować kongres i wybory, jak tylko pozwoli na to pandemia. Kiepskie sondaże? - Nie pniemy się w górę, czego można było się spodziewać po Strajkach Kobiet, katastrofalnych rządów PiS, ale KO, PO też nie pną się w górę, więc myślę, że to tymczasowa stagnacja – komentuje prof. Joanna Senyszyn. Jej zdaniem Nowa Lewica ma znakomitą perspektywę, bo coraz więcej młodych ludzi ma lewicowe poglądy i w kolejnych wyborach zagłosują właśnie na lewicę. - Życzenia do spełnienia, bo wyraźnie widać, że tendencja się zmienia. Kiedyś SLD miał wyborców 50+, w tej chwili nasi wyborcy to będą ludzie młodzi – mówi Gość Radia ZET.

- W ostatnich dniach jest dość napięta, ale rzeczowo rozmawiamy – mówi prof. Joanna Senyszyn, pytana w internetowej części programu „Gość Radia ZET” o atmosferę wewnątrz Lewicy. Kolejne odejścia? - Myślę, że nie powinno ich być, ale nie wiemy, co siedzi w wybranych posłach, zwłaszcza tych z Wiosny, których my, SLD-owcy słabiej znamy – komentuje posłanka.

"PiS ma wyznawców"

Ocenia również, że Prawo i Sprawiedliwość nie ma wyborców a „wyznawców”. - Stworzył religię smoleńską, dzięki temu ma swoich wyznawców. Poza tym zainteresował się paroma milionami Polaków, którzy zostali przez transformację zepchnięci do niskiego poziomu życia – wylicza prof. Senyszyn. Jej zdaniem wyborcy PiS są indoktrynowani przez Kościół, który jest „absolutnie zblatowany z PiS”. - Teraz to raczej rządy Kościoła przy wsparciu Prawa i Sprawiedliwości – dodaje.

Prof. Senyszyn o prezydencie: Jest pod ochroną jak pociągi pod specjalnym nadzorem. Ta ochrona powinna być zniesiona 

Pytana o akt oskarżenia za nazwanie prezydenta „debilem”, prof. Joanna Senyszyn odpowiada:

Posłanka była również pytana o swój majątek. - Składam oświadczenia majątkowe od 24 lat, były wielokrotnie prześwietlane. Nigdy w życiu nie pracowałam na 1 etacie tylko na 2 lub 3. Mój mąż ma prywatną kancelarią adwokacką, dobrze prosperującą od kilkudziesięciu lat. Nie mamy dzieci a każde dziecko to kilkaset tysięcy wydatku – opowiada Gość Radia ZET.

- Dla mnie to pewien problem językowy. „Osoba z macicą” dyskryminuje kobiety, które są np. po operacji raka i mają usuniętą macicę – mówi prof. Joanna Senyszyn. - „Kobieta” to dobre określenie. Zastanawiam się, czy szukanie innych określeń nie jest dyskryminacyjne. Przecież nikomu nie przychodzi do głowy, żeby zamiast „mężczyzna” mówić „człowiek z penisem” albo „człowiek z jajami” – dodaje.

RADIOZET/MA