Krzysztof Bosak: Rząd niszczy polskie rolnictwo. Szlaban na zboże z Ukrainy

03.02.2023 06:00

- Oczywiście, że tak – odpowiada Gość Radia ZET Krzysztof Bosak, pytany przez Bogdana Rymanowskiego o to, czy Konfederacja chciałaby wprowadzić szlaban na zboże z Ukrainy.

Krzysztof Bosak
fot. RadioZET

- Zapowiedź rządu była taka, że zboże ma iść tranzytem do Afryki, a nie idzie do Afryki, tylko zalało polski rynek i polski rolnik nie ma gdzie sprzedać – dodaje jeden z liderów Konfederacji. Zdaniem posła, „ludzie mogą pomyśleć, że my tu pomagamy Ukraińcom, ale na Ukrainie biznes rolny jest zdominowany przez często międzynarodowe, zagraniczne korporacje i nie mają nic wspólnego ze zwykłym Ukraińcem”.

- Niszcząc polskie rolnictwo, polski rząd pomaga zagranicznym korporacjom, które operowały na Ukrainie przez ostatnie lata. Oligarchiczne, gigantyczne majątki rolne – uważa Gość Radia ZET. Czy Unia Europejska powinna zadbać o korytarze zbożowe? - Dlaczego UE ma się martwić o polskie interesy w Polsce? To rząd polski otworzył nasze granice i UE dała nam nawet prawo, żebyśmy powstrzymywali ten import – komentuje Bosak. Jego zdaniem do Polski wjeżdża wszystko, bez żadnej kontroli i jest to wynik polityki rządu. - Wystarczyłoby zrobić dobre kontrole fitosanitarne, zadbać, by to było plombowane i szło tranzytem przez Polskę i problem by zniknął – ocenia polityk Konfederacji.

Bosak o obniżkach cen gazu: Populizm, rozrzutność rządu. Moglibyśmy mieć 5 proc.

Pytany przez Bogdana Rymanowskiego o zapowiedziane przez premiera obniżki cen gazu dla piekarni i cukierni, Krzysztof Bosak nie pozostawia suchej nitki na rządzie. - Mamy jedne z najwyższych w Europie stawek za gaz. Moglibyśmy mieć 5 proc., a rząd ustanowił 23 proc., bo brakuje mu pieniędzy. Rozrzutność rządu PiS spowodowała, że drenują kieszenie małych, średnich i dużych przedsiębiorców, a gospodarka traci konkurencyjność – mówi Gość Radia ZET. Zaznacza, że to rynek powinien dyktować ceny gazu. - Jeśli na rynku wychodzi, że cena gazu obecnie to x, to kontrakty powinny być proponowane po x, a nie po cenach z piku – komentuje Bosak. Polityk przytacza również, jakie są stawki w Europie: Niemcy 7 proc., Chorwacja 5 proc., Estonia 5 proc., Bułgaria 9 proc., Słowenia 9,5 proc. - Odpowiedzialność za stabilizowanie cen gazu nie może być przerzucana na piekarza, bo piekarz nie zamawia statków z Kataru ani USA i nie jeździ na konferencje międzynarodowe o gazie, ropie i nie decyduje o polityce unijnej. Od tego jest rząd – zaznacza Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, obniżka cen gazu dla piekarni to jest nierówne traktowanie przedsiębiorców. - To znaczy, że te, co sprzedaje do sklepu samoobsługowego to jest zły piekarz i on ma zbankrutować? Co to za populizm – ocenia poseł Konfederacji.

Konfederacja na prostej drodze do rozpadu przez wewnętrzne kłótnie? - Nie. Jesteśmy koalicją, wystartujemy jako połączenie różnych sił politycznych. Jesteśmy prawicową alternatywą dla tego, co prezentuje PiS – komentuje Gość Radia ZET. Dodaje, że zawsze znajdzie się ktoś, kto jest niezadowolony z kształtu list. - Wystartujemy do wyborów i wprowadzimy więcej posłów, niż w poprzedniej kadencji. Naszym celem jest klub, żebyśmy wpływali na legislację. Żeby każdy poseł Konfederacji wypchnął stamtąd jednego, bezwartościowego posła PiS, PO, PSL, Lewicy o odrzutków od Hołowni – zapowiada Krzysztof Bosak. - Wierzymy, że pluralizm, rywalizacja, konkurencja to są dobre rzeczy dla życia społecznego. Nawet, jeśli ktoś ponarzeka – dodaje.

- Kiedy Konfederacja ma zamiar zakończyć spory wewnętrzne? – pyta słuchacz.

- W każdej partii trwają wewnętrzne spory. To esencja polityki. Będziemy działać tak, żeby pozostały wewnętrznymi i żeby nie angażować w to wyborców i sympatyków – komentuje Krzysztof Bosak.

Krótka piłka: Część państwowych spółek do prywatyzacji; Czarnek do odwołania

- Jeśli będzie trzeba, Konfederacja rozważy wejście do rządu Tuska? – pyta Bogdan Rymanowski.

- Nie damy się wmanewrować w dyskutowanie wariantów koalicyjnych. Jesteśmy od tego, by wypchnąć z Sejmu bezideowych, szkodliwych posłów PiS, PO, Lewicy, PSL – komentuje Krzysztof Bosak.

- Ukraina powinna być przyjęta do NATO i UE? – pyta prowadzący.

- To zależy od Ukraińców. To ich sprawa. To nie jest w tej chwili realne. Fantastyka – odpowiada polityk.

- 500+ zbyt dużo kosztuje budżet, więc trzeba je zlikwidować? – pyta gospodarz programu.

- Nie jest prawdą, że to za dużo kosztuje, program nie jest efektywny – ocenia Gość Radia ZET.

- Jak dojdziemy do władzy, to sprywatyzujemy część państwowych spółek? – pyta Rymanowski.

- Na pewno część – zapowiada Bosak.

- Poprzemy wniosek o odwołanie min. Czarnka? – pyta dziennikarz.

- Tak – mówi poseł Konfederacji.

Krzysztof Bosak mocno o PiS: Ta władza powinna zostać wywieziona na taczkach. Zakłamanie, rozdwojenie jaźni jak w czasach komunizmu, populizm i rozkradanie państwowych pieniędzy

- My w ogóle nie rozpatrujemy żadnych scenariuszy współpracy z PiS. To partia szkodliwa, która musi zostać odsunięta od władzy. Rozkrada mienie publiczne, podwyższa Polakom podatki, oszukuje Polaków w kwestii polityki unijnej, kompromituje konserwatywne wartości i patriotyzm  - mówi Krzysztof Bosak, w internetowej części programu „Gość Radia ZET”. Zdaniem posła Konfederacji „ta władza powinna zostać wywieziona na taczkach”. Polityk uważa, że PiS jest „zakłamany” i „po cichu eurofederalistyczny”. - Wiedzą, że robią źle. Są przeciwko temu, co robią. Mają 2 poglądy: który robią i który mówią. Jest rozdwojenie jaźni, jak u władzy w czasach komunizmu. Mieli jedną opinię na czas spotkania partyjnego, a drugą na czas spotkania w domu – ocenia gość Bogdana Rymanowskiego.

Krzysztof Bosak podkreśla również, że są granice niszczenia własnej gospodarki. – Premier Morawiecki powinien już wyluzować, a nasze społeczeństwo powinno wreszcie spojrzeć krytycznie na to, co robi rząd. Zbijanie kapitału społecznego powinno zostać przystopowane przez wyborców. To wyborcy powinni zacząć karać PiS za populizm – mówi Gość Radia ZET. Jego zdaniem w różnych ministerstwach odbywa się „rozkradanie pieniędzy państwowych”. - To się odbywa często w atmosferze prawa. Na to są pouchwalane ustawy – dodaje Bosak.

Bosak: Czarnek jest nieskuteczny i szkodliwy. Zaprzeczenie etosu służby publicznej

Pytany o to, dlaczego minister Czarnek powinien zostać odwołany, polityk ocenia, że jest to zły minister. - Próbował przeforsować szkodliwe przepisy, np. niszczące edukację domową. Nie wolno tak robić. Jego działania są kompletnie nieskuteczne. Jeśli ktoś gada o jakiejś sprawie, nie potrafi jej zrobić, to źle. Okazał się szkodliwy, nieskuteczny – komentuje poseł Konfederacji. Jego zdaniem „Willa+, rozdawanie z pieniędzy na edukację, pieniędzy dla swoich, partyjnych działaczy, żeby mieli eleganckie domy na Żoliborzu, Mokotowie czy Saskiej Kępie i jak przejdą do opozycji, żeby mieli fajne biura do przyjmowania gości, to jest zaprzeczenie etosu służby publicznej”.

Dozbrajanie Ukrainy? „Powinniśmy zrobić stop znacznie wcześniej”

- Polski nie wolno wciągać do wojny, Polska nie powinna pobrzękiwać szabelką. Rozbrojono polską armię i nie informuje się parlamentu, w jakim jest stanie – ocenia Krzysztof Bosak. Polityk dodaje, że Polska przekazała ogromne ilości uzbrojenia Ukrainie, jak na swoje możliwości. - Powinniśmy zrobić „stop” znacznie wcześniej – uważa Bosak. NATO? Zdaniem posła Konfederacji, dopiero w chwili próby okaże się, czy Polska ma parasol ochronny. - Art.5 nie gwarantuje tego, że przyjadą tu zagraniczne wojska i będą za nas walczyć. To polscy politycy powinni zacząć mówić społeczeństwu – uważa Gość Radia ZET.

Wybory? - Jesteśmy w politycznej ofensywie. Sondaże Konfederacji się poprawiają, poszerza się grupa wyborców Konfederacji. Mamy szansę na kilkudziesięciu posłów. I na to pracujemy, żeby to byli jak najlepsi ludzie – zapowiada Gość Radia ZET.

- Dlaczego Konfederacja zagłosowała za podatkiem od internetowych zrzutek? – pyta internauta.

- Jako jedyni zagłosowaliśmy przeciwko tej poprawce. Poparliśmy całą ustawę ze względu na to, że w niej był cały pakiet elementów, które popieramy: zwiększenie limitu na podatki od spadków i darowizn, zniesienie badań psychologicznych dla myśliwych – mówi polityk.

- Czy zgwałcona, niepełnosprawna 14-latka powinna mieć możliwość przerwania ciąży? – pyta słuchacz.

- W kwestiach trudnych przypadków niech wypowiadają się lekarze. Ja nie jestem specjalistą od ginekologii, położnictwa i tych spraw, więc nie chciałbym brać na siebie. Klauzula sumienia też jest pewnym dorobkiem prawnym zachodniej cywilizacji europejskiej – odpowiada polityk.

RadioZET/MA