Zamknij

Afrykańskie kleszcze w Europie. Mogą przenosić groźne choroby

29.05.2019 17:12
Afrykańskie kleszcze w Europie. Mogą przenosić groźne choroby
fot. Wikipedia

Naukowcy odkryli obecność kilku gigantycznych, tropikalnych kleszczy w Niemczech. Afrykańskie kleszcze mogą przenosić groźne choroby. Badacze obawiają się, że się u nas zadomowią. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Naukowcy zarejestrowali w tym roku w sumie siedem okazów kleszczy z rodzaju Hyalomma w Dolnej Saksonii i Hesji - ogłosił we wtorek Uniwersytet w Hohenheim i Instytut Mikrobiologii Niemieckich Federalnych Sił Zbrojnych w Monachium. 

Jak podaje Deutsche Welle, do tej pory obecność jednego afrykańskiego kleszcza odnotowano w Niemczech w 2015 i 2017 roku. Do Europy przedostały się na ptakach wędrownych, które na zimę migrują do Afryki.

Naukowcy obawiają się, że kleszcze mogą zadomowić się w Niemczech ze względu na wzrost temperatury w Europie. Afrykańskie kleszcze preferują niższą wilgotność niż pozostałe okazy spotykane w tym kraju. Mogą osiągnąć rozmiar dwóch centymetrów. 

Zobacz także

Jeden z przebadanych okazów afrykańskiego kleszcza zawierał niebezpieczną bakterię, znany patogen gorączki kleszczowej. Gatunki Hyalomma mogą również nosić w sobie wirus gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej, która jeszcze nie wystąpiła w Niemczech.

Eksperci ostrzegają, że łagodna zima, ciepła wiosna i gorące lato są idealnymi warunkami do powiększenia populacji kleszczy. 

RadioZET.pl/Deutsche Welle