Alert zorzowy. Zorza polarna powinna być widoczna nad Polską

08.06.2019 21:36
Alert zorzowy. Zorza polarna powinna być widoczna nad Polską
fot. Pawel Matysiak/REPORTER

Zorza Polarna i Obłoki Srebrzyste na niebie. W sobotę w Polsce jest duża szansa na jednoczesne uwiecznienie obu tych niezwykłych zjawisk - informuje Karol Wójcicki, znany popularyzator nauki z kanału „Z głową w gwiazdach”. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zorza Polarna w Polsce to wyjątkowo rzadkie zjawisko. Ostatni raz mogliśmy ją obserwować w nocy z 27 na 28 lutego 2019 roku

W sobotę wykresy aktywności zorzowej ''mocno podskoczyły do góry''. To efekt koronalnego wyrzutu masy (CME) wygenerowanego przez Słońce 3 czerwca.

Obserwacje radarowe górnych partii atmosfery ukazują silne odbicie od zalegających na wysokości ok. 82 km chmur. Tak wysoko mogą występować jedynie Obłoki Srebrzyste. To najwyższy znany nam rodzaj chmur, powstaje poprzez oblodzenie opadającego do atmosfery pyłu kosmicznego. W okolicach przesilenia letniego obserwujemy je nocą nisko nad północnym horyzontem. Niczym wielkie zwierciadło wiszące nad Arktyką, odbijają światło słoneczne z drugiej strony planety. Dlatego w ciemnościach nocy wyraźnie widać bijący od nich blask 

Z głową w gwiazdach

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Zorza polarna. O której patrzeć w niebo?

Zorza Polarna i Obłoki Srebrzyste mogą pojawić się na niebie w nocy z soboty na niedzielę pomiędzy 22:30 a 2:30. ''Nie ma pewności, że będziemy mogli je dostrzec z Polski. Jednak warunki są dziś lepsze niż w czasie innych nocy'' - czytamy na profilu „Z głową w gwiazdach”.

Zorza polarna - jak powstaje? 

Zorza polarna jest świetlnym zjawiskiem wywołanym aktywnością słoneczną (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) i tzw. burzami magnetycznymi — jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Zorza polarna kształtuje się około 100 km nad powierzchnią Ziemi. Występuje w różnych barwach: zielonej, żółtej, czerwonej, a także bardzo często białej. Widziany kolor zależy też od określonego gazu — tlen powoduje występowanie czerwonego i zielonego koloru, natomiast azot purpury i bordo. Lżejsze gazy, jak na przykład wodór i hel, świecą na niebieski i fioletowy.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zorza polarna w Polsce. Niesamowite zdjęcia zachwyciły internautów

RadioZET.pl/Z głową w gwiazdach