Zamknij

Całkowite zaćmienie Słońca. Oglądaj NA ŻYWO

02.07.2019 14:36

Całkowite zaćmienie Słońca rozpocznie się już dziś o godz. 18.55 czasu polskiego. Niestety nie będzie widoczne z terenu naszego kraju. NASA przygotowała jednak specjalną transmisję online, dzięki której wszyscy będziemy mogli zobaczyć to niesamowite zjawisko.

Całkowite zaćmienie Słońca. Oglądaj NA ŻYWO
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z Chile, Argentyny, Buenos Aires oraz innych wysp położonych na południu Oceanu Spokojnego. Zjawisko rozpocznie się o godz. 21.22 czasu polskiego. Wszystko będzie trwało około 4 i pół minuty.

Zobacz także

Dla mieszkańców innych rejonów świata, którym nie będzie dane obserwować zaćmienia na żywo, NASA przygotowała specjalną transmisję online. Obraz będzie transmitowany z teleskopów w Vicuna w Chile. To właśnie tam przebiegnie pas całkowitego zaćmienia.

Europejskie Obserwatorium Południowe wyemituje transmisję z zaćmienia filmowaną w swoim obiekcie na pustyni Atacama w Chile.

Zaćmienie Słońca. Jak powstaje?

To niezwykłe zjawisko pojawia się, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i tym samym przysłoni światło słoneczne. Całkowite zaćmienie Słońca to rzadkie zjawisko. Można je obserwować mniej więcej raz w roku. Kolejna okazja pojawi się 14 grudnia 2020 roku. W ciągu roku można obserwować maksymalnie pięć zaćmień słońca.

Zobacz także

Zaćmienie Słońca WIDEO NA ŻYWO

RadioZET.pl/NASA