Będziemy mieszkać w domach z grzybów? Szokująca prognoza dla ludzkości

24.01.2020 17:47
domy z grzybów
fot. NASA

Jak będzie wyglądać nasze życie, kiedy uda nam się już skolonizować inne planety? Autorzy produkcji science-fiction od dawna tworzą obrazy futurystycznych "marsjańskich" miast, z gigantycznymi budynkami i latającymi samochodami. Przyszłość może okazać się jednak zupełnie inna. NASA bada bowiem technologie, które pozwolą wyhodować nasze kosmiczne domy z... grzybów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Należące do NASA Ames Research Center opracowało technologię, dzięki której będzie można wytwarzać materiały budowlane z grzybów. Zgodnie z założeniami, domy i niezbędne do ich budowy materiały nie będą powstawać na Ziemi, a na planetach, które w przyszłości uda nam się skolonizować, np. na Marsie. Niewykluczone jednak, że proces ten rozpocznie się nieco bliżej, czyli na Księżycu.

Zobacz także

NASA zakłada, że zabrane z Ziemi zarodniki, bez najmniejszych trudów przetrwają kosmiczną podróż, a na innej planecie z powodzeniem będzie je można wyhodować i uformować z nich mieszkalne obiekty.

domy
fot. NASA

Jak przekonuje Lynn Rothschild, "zamiast budować trudne konstrukcje, ludzie będą mogli w pełni kontrolować grzybnię, z której następnie wyrosną nasze marsjańskie domy".

Jedna z koncepcji budowy marsjańskiego siedliska z grzybów zakłada stworzenie trzech warstw. Górna składałaby się z warstwy lodu, która chroniłaby ludzi przez promieniowaniem i zapewniała drugiej warstwie, czyli mikrobom, zasoby. Dolna warstwa z kolei, składałaby się z tlenu i składników odżywczych grzybni.

Zobacz także

Obecnie jesteśmy bardzo daleko od możliwości uprawy użytecznych siedlisk na Marsie, ale badania na wczesnym etapie cały czas są w toku.

cegły z marsa
fot. Elon Musk uważa, że na Marsie będzie można tworzyć cegły z marsjańskiego pyłu.

Jak podkreśla NASA, projekt miko-architektury to coś więcej niż zwykły budynek i zestaw ścian. Ma on swój własny ekosystem, z wieloma rodzajami organizmów żyjących obok ludzi, których ma za zadanie chronić.

Grzybnia jest formą życia, która musi "jeść i oddychać". To tam właśnie pojawia się coś zwanego sinicami - rodzajem bakterii, która może wykorzystywać energię słoneczną do przekształcania wody i dwutlenku węgla w tlen i żywność grzybową.

Zobacz także

RadioZET.pl/ NASA