Zamknij

Rakieta Falcon 9 przeleci nad Europą. Będzie widoczna z Polski [TRANSMISJA]

22.04.2020 20:47

Satelity Starlink w środę wieczorem będą widoczne nad polskim niebem. Rakieta Falcon 9 wystartuje z przylądka Canaveral na Florydzie o godzinie 21:30. Transmisja na żywo na radiozet.pl. 

Rakieta Falcon 9 przeleci nad Europą. Będzie widoczna z Polski [TRANSMISJA]
fot. USA TODAY Network/Sipa USA/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rakieta Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX wystartuje z przylądka Canaveral na Florydzie w środę o godzinie 21:30. Celem startu jest wyniesienie kolejnej porcji satelitów Starlink na orbitę okołoziemską.

W około 20 minut po starcie rakieta przeleci nad europejskimi państwami: Irlandią, Wielką Brytanią, Belgią, Niemcami, Austrią, Węgrami. W czasie jej lotu nad Niemcami i Austrią będziemy mogli zobaczyć ją również z Polski - informuje Karol Wójcicki na facebookowego fanpage'u "Z głową w gwiazdach".

Drugi stopień rakiety Falcon 9 będzie widoczny nad zachodnim horyzontem w Polsce w zaledwie 23 minuty po starcie z Florydy. 

Następnie wespnie się na wysokość ok.20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem przecinając zachodzącą konstelacje Oriona i Jednorożca. 

- tłumaczy Karol Wójcicki. 

Zobacz także

Falcon 9 i satelity Starlink nad Polską. O której oglądać? TRANSMISJA NA ŻYWO 

Lot rakiety Falcon 9 będziemy mogli obserwować przez niecałe 2 minuty. Obserwatorzy w Polsce mogą spodziewać się przemieszczającego się nad horyzontem punktu. Problemem będzie niewielka jasność obiektu. Warto wyposażyć się w lornetkę. W obserwacji Falcon 9 i satelity Starlink mogą przeszkodzić drzewa oraz zabudowania. 

Start rakiety Falcon 9 będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie. Transmisję na platformie YouTube przeprowadzi kanał SpaceX: 

RadioZET.pl